30/10/2022
Αμόκ 23 15 15 18 - 71 -
Aladalon 21 11 22 11 - 65 -

Αμόκ τώρα και στους "32"!

Στους "32" του Basketaki Cup προκρίθηκε η Αμόκ, καθώς εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες των Aladalon και το γεγονός πως έμειναν με 4 παίχτες στο τελευταίο δεκάλεπτο, επικρατώντας με 71-65 στο κλειστό του Σπάρτακου!

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-9 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, η Αμόκ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 23-21, χάρη σε 10 πόντους του Ορφανού, 6 του Κελεπούρη και 5 του Βιγικάκη. Ο Αθανασάκος με 3/3 τρίποντα και οι Χρήστος Μιχαηλίδης - Βαγγέλης με 6 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με 7 πόντους του Ορφανού, 5 του Κατσίγαρη και 3 του Κελεπούρη, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 38-32. Τους Aladalon κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Βαγγέλης με τους 6 πόντους που πέτυχε.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Αθανασάκου βρέθηκε να χάνει με 43-32, ωστόσο με 11 νέους πόντους του Χρήστου Μιχαηλίδη, 5 του Βαγγέλη και 4 του Jordan Μιχαηλίδη, προσπέρασε με 53-54. Το δίδυμο Κελεπούρη - Κατσίγαρη τραβούσε το κουπί στην επίθεση της ομάδας του Fisherman στο τρίτο δεκάλεπτο με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 53-54!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Αμόκ είδε τον αντίπαλο να μένει με 4 παίχτες, λόγω των αποβολών των Χρήστου και Ιορδάνη Μιχαηλίδη, και έτσι με εύστοχες προσπάθειες των Κατσιγάρη, Κελεπούρη και Ορφανού, έφτασε στην δύσκολη νίκη με 71-65. Για τους Aladalon στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Βαγγέλης, Αθανασάκος και Μένεγας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 21/41 δίποντα και 7/35 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/25 βολές, 21/45 δίποντα και 3/13 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp της Αμόκ ο Κελεπούρης με 22 πόντους  (double-double), έχοντας 2/5 βολές και 10/13 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Aladalon ο Αθανασάκος με 13 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 0/2 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Αμόκ (Fisherman): Βιγικάκης 5 (1), Δερδενές, Ιωαννίδης, Μπακόλας, Κατσίγαρης 20 (3), Κελεπούρης 22, Ορφανός 22 (3), Τρυγωνόπουλος 2, Τζαβέλλας

Aladalon (Αθανασάκος): Βαγγέλης 24, Μένεγας 4, Κτενίδης, Αθανασάκος 13 (3), Μιχαηλίδης Χ. 19, Μιχαηλίδης Ι. 5

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Aladalon!