18/07/2021
Πασοκlahoma City Thunder 15 7 16 12 - 50 -
Αμόκ 19 17 15 14 - 65 -

Αμοκάρα με τα όλα της!

Αν και κατέβηκε με μόλις 6 παίχτες, η Αμόκ κέρδισε σχετικά εύκολα την ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder με 50-65 και πήρε το εισιτήριο για τους 16 της Summer Development League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Trelleborg – Λύκοι.

Ελαφρώς καλύτερη ήταν η Αμόκ στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 10 πόντους του Ορφανού και 5 του Γράψα βρέθηκε μέχρι και στο +7, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 15-19. Ο Τηγάνης με δύο τρίποντα και ο Κεφαλόπουλος με 5 πόντους κράτησαν τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά της συνάντησης.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Αβαρκιώτη ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με δύο τρίποντες βόμβες του Τριανταφύλλη, 4 πόντους του Ορφανού και τριποντάκι του Γράψα, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 14 πόντων, 22-36. Δεν μπόρεσε η ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Τηγάνη.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Αμόκ δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει την απόσταση ασφαλείας, 38-51, με τον Ιωαννίδη να πετυχαίνει 6 συνεχόμενους πόντους του και τους Ορφανό, Αβαρκιώτη και Τριανταφύλλη να συνδράμουν από 3 πόντους ο καθένας. Μόνος του συνέχιζε να παλεύει για τους “Πασοκτζήδες” ο Τηγάνης, πετυχαίνοντας τους 10 από τους 16 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 38-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Αμόκ διαχειρίστηκε άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Τριανταφύλλη (5π), Ιωαννίδη (4π) και Αβαρκιώτη (3π), έφτασε δίκαια στη νίκη με 50-65. Ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσε η ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder να βγάλει κάποια αντίδραση και έτσι οι 5 νέοι πόντοι του Τηγάνη δεν έφταναν για την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 0/2 βολές, 13/40 δίποντα και 8/33 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/11 βολές, 20/52 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder ο Τηγάνης με 26 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη. Hall of Brands mvp της Αμόκ ο Τριανταφύλλης με 16 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 4/12 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες.

ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder (Γνάτης): Κοτσαμπασάκης, Τηγάνης 26 (6), Αράπας, Μαραβελάκης 4, Γνάτης 2, Μπακογιάννης 8, Κεφαλόπουλος 5 (1), Διαμαντόπουλος 3 (1), Δημακόπουλος 2

Αμόκ (Αβαρκιώτης): Τριανταφύλλης 16 (4), Αβαρκιώτης 8 (1), Ορφανός 19, Ιωαννίδης 12, Γράψας 8 (2), Καραθάνος 2

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχε στην απόδοσή της η Αμόκ!