07/11/2023
Deportivo Faliro 13 17 13 18 - 61 -
Αμόκ 19 27 19 12 - 77 -

Αμοκάρα μπασκετάρα!

Το βράδυ της Τρίτης 7 Νοεμβρίου στο Basketaki Arena, η Αμόκ πιάνοντας εξαιρετική απόδοση, μετέτρεψε το ματς σε υγιεινό περίπατο και επικράτησε πολύ εύκολα με 61 – 77 απέναντι στην αγνώριστη Deportivo Faliro.

Η Αμόκ μπήκε με τρομερή ορμή στον αγωνιστικό χώρο, έστειλε το ματς σε πολύ γρήγορο ρυθμό και με τρομερό τον Παναγιώτη Κελεπούρη να πετυχαίνει 14 πόντους, πήρε κεφάλι στο σκορ με 13 – 19. Η ομάδα του Μαρινάκη που έμπαζε στην άμυνα, έμεινε κοντά στο σκορ, με Καμακάρη(6) και Παπαδόπουλο(5) να δίνουν λύσεις στην επίθεση.

Η Αμόκ πάτησε το γκάζι και ξέχασε να σταματήσει στην δεύτερη περίοδο! Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, βγάζοντας πολλούς σκόρερ στην επίθεση και έχοντας το δίδυμο Ορφανού και Βιγικάκη να βάζουν από 6 πόντους, χτύπησε σε όλα τα αδύνατα σημεία της γηπεδούχου ομάδας και έστειλε τη διαφορά στο + 16. Η Deportivo παρότι έβρισκε πιο εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με Κομνηνό(5), Παπαδόπουλο(5) και Γαρμπή(3), είχε τεράστια προβλήματα στο πίσω μέρος του παρκέ και έμεινε μοιραία στο κυνήγι του σκορ(30-46).

Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν και στην τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μειώσουν με μπροστάρη τον Παπαδόπουλο με 7 πόντους και τρίποντα από Κομνηνό – Φελλά, αλλά την ομάδα του Δουρακάκη να πετάει φωτιές και με γρήγορο μπάσκετ, ωραίους συνδυασμούς και Γραμματικό – Ορφανό να βγαίνουν μπροστά με 5 πόντους έκαστος, να διαμορφώνουν το 43-65.

Η Αμόκ μπήκε ορεξάτη και στην τέταρτη περίοδο και με καλάθι του Κ. Τσολάκου και τρίποντα από Αβαρκιώτη - Γραμματικό, έγραψε το 49 – 74. Στην συνέχεια έριξε στροφές κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Ντεπορτίβο και με συνεχόμενα τρίποντα από Φελλά(2), Παύλου και Μαρινάκη, διασκέδασε κάπως τις εντυπώσεις, με το τελικό 61 – 77 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Κελεπούρης με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Καμάκαρης με 10 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Η Depor είχε 12 / 39 δίποντα, 8 / 33 τρίποντα, 13 / 20 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη. Η Αμόκ είχε 23 / 61 τρίποντα, 8 / 24 τρίποντα, 7 / 14 βολές, κατέβασε 60 ριμπάουντ, μοίρασε 22 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 5 λάθη.

Deportivo Falirο(Μαρινάκης): Γαρμπής 7, Κομνηνός 5, Μαρινάκης 5, Ναυπλιώτης 1, Παπαδόπουλος 16, Παύλου 5, Φελλάς 12, Καμάκαρης 10(18ρ.)

Αμόκ(Αβαρκιώτης): Αβαρκιώτης 3, Βιγικάκης 9, Γραμματικός 16(7ρ.), Γρηγορίου 5, Διονυσόπουλος 3(9ρ.), Ιωαννίδης 2, Κελεπούρης 18(9ρ.), Ορφανός 14(11ρ.), Ε. Τσολάκος 3, Κ. Τσολάκος 4(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια και η διάθεση που έβγαλε η Αμόκ, παίζοντας παράλληλα και πολύ όμορφο μπάσκετ.