25/02/2023
Blastiakos 30 21 26 19 - 96 -
Komodo Dragons 10 22 18 17 - 77 -

Αμολάει καλούμπα ο Blastiakos!

Ακόμη μια νίκη πρόσθεσε στην συλλογή του ο Blastiakos, καθώς για την 19η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League κέρδισαν εύκολα τους DPG Warriors με 96-77, παίρνοντας έτσι το ένατο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Blastiakos, καθώς με 11 πόντους του Σωτηρίου, 7 του Λόλα, 6 του Παντελάκη και 4 του Τροχαλιά, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 22 πόντων, 30-8. Το σκορ της πρώτης περιόδου, 30-10, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Βαζαίος, ενώ νωρίτερα 5 πόντους σημείωσε ο Δαμόπουλος και ένα τρίποντο ο Μαράκης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 9 πόντους του Μόκκα, 5 του Σωτηρίου και 4 του Παντελάκη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 19 πόντων, 51-32. Τους DPG Warriors κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Βεργόπουλος (7π), Παπαγεωργίου (5π) και Βαζαίος (5π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι επιθέσεις των δύο ομάδων πετούσαν φωτιές, καθώς με 8 πόντους του Αβαγκιάν, 6 του Θεοδωρομανωλάκη και τρίποντα των Τροχαλιά - Μόκκα, οι μπλε διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας, 77-60. Ο Λαζαρίκος με τρία τρίποντα, ο Ρέππας με 9 πόντους και οι Βαζαίος - Κλεφτόγιαννης με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 77-60!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι ο Blastiakos έφτασε εύκολα στη νίκη με 96-77, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Παντελάκη, Μόκκα και Θεοδωρομανωλάκη. Για τους DPG Warriors στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Λαζαρίκος, Βαζαίος και Ρέππας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/16 βολές, 25/41 δίποντα και 13/32 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 24 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/13 βολές, 14/29 δίποντα και 14/37 τρίποντα. Μάζεψαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp για τον Blastiako ο Παντελάκης με 21 πόντους (double-double), έχοντας 3/8 βολές, 6/6 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των DPG Warriors ο Βαζαίος με 19 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 7/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Blastiakos (Παντελάκης): Αβαγκιάν 8, Γεροντάκης 5 (1), Θεοδωρομανωλάκης 12 (2), Λόλας 8 (2), Μόκκας 17 (3}, Παντελάκης 21 (2), Σωτηρίου 18 (2), Τροχαλιάς 7 (1)

DPG Warriors (Βεργόπουλος): Βαζαίος 19 (1), Βεργόπουλος 7 (1), Δαμόπουλος 5 (1), Κλεφτόγιαννης 7 (2), Λαζαρίκος 17 (5), Μαράκης 5 (1), Παπαγεωργίου 5, Ρέππας 12 (3)

Τι μας άρεσε: Το άκρως επιθετικό μπάσκετ!