08/11/2023
Bonobo BC 24 16 10 12 - 62 -
Colombians BC 21 12 13 19 - 65 -

Μια λαμπάδα στο μπόι του Πασχαλάκη να ανάψουν οι Colombians!

Τετάρτη βράδυ στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου” για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Colombians αν και βρέθηκαν να κυνηγούν στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού τους εξαιρετικούς Bonobo, κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 62-65!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες αποζημίωσαν και με το παραπάνω όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι, καθώς ήταν άκρως ανταγωνιστικό, με υψηλό σκορ, αλλά και μοναδικής ομορφιάς φάσεις και στις δύο πλευρές του γηπέδου! Οι Bonobo στηρίχτηκαν εν πολλοίς στον φοβερό και τρομερό Αλφαντή(13π), με τον ταλαντούχο guard να ξεδιπλώνει απλόχερα στο παρκέ του ΓΣΠ όλες τις πτυχές του αδιαμφισβήτητου ταλέντου που διαθέτει, επιβεβαιώνοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ότι αποτελεί ένα από τους καλύτερους και άρτια τεχνικά παίκτες της κατηγορίας! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Col μπήκαν μουδιασμένα στο αγώνα, έπαιξε άμυνα με τα μάτια και εάν δεν είχαν τον εκπληκτικό Πασχαλάκη(11π) το σκορ θα είχε πάρει άλλες διαστάσεις! Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν το 24-21!

Στo δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στο αμυντικό κομμάτι του αγώνα, περιόρισαν τους «Λιοσιώτες» στους δώδεκα πόντους και με τους Παυλόπουλο(5π) και Λεκάντη(4π) να αναλαμβάνουν δράση, κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο συν εφτά με σκορ 40-33!

Οι Colombians με την επιστροφή τους στο παρκέ έβγαλαν ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών δυνατοτήτων τους, πίεσαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, έκλεψαν μπάλες, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι με σκορ 40-43! Ωστόσο, οι Bonobo αντέδρασαν, δέχτηκαν μόλις τρεις πόντους και οδηγήθηκαν στη τελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση οδηγού με σκορ 50-46!

Στη τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο, καθώς βρέθηκαν στα μέσα του δεκαλέπτου να προηγούνται με τέσσερις πόντους διαφορά(58-54), δίνοντας την αίσθηση σε όλους όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι ότι εύκολα η δύσκολα θα έφευγαν με το ροζ φύλλο αγώνα! Κι όμως, οι φιλοξενούμενοι κόντρα στο μομέντουμ της αναμέτρησης και έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Πασχαλάκη, Καλαντζάκη και Ρετουνιώτη πέτυχαν έντεκα αναπάντητους πόντους(58-65) και παρόλο τη πίεση που τους άσκησαν οι γηπεδούχοι, κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 62-65!

Betsson MVP Νίκος Πασχαλάκης με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Λάμπρος Αλφαντής είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Οι Colombians είχαν 27/56 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 5/13 βολές, 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 23/39 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 7/12 βολές, 28 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη

Bonobo(Μπάμπαλης): Σιαμάνης, Σκορδαράς 6, Φουραδούλας 6, Αλφαντής 21, Φουρλής, 6, Παυλόπουλος 10, Λεκάντης 11, Μπάμπαλης 2.

Colombians(Κιούκης): Αντωνίου, Καλαντζάκης 4, Τούντας, Τακίδης 14, Πασχαλάκης 25, Π. Κιούκης 1, Ρετουνιώτης 14, Κυριακόπουλος 7, Καλαβρουζιώτης.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Πασχαλάκη, αλλά και αυτή του Αλφαντή από τη πλευρά των Bonobo!