07/07/2020
ReTirees 21 10 4 13 - 48 -
Sacatemento Kings 15 15 16 21 - 67 -

Άμυνα από ατσάλι και +19 για τους Sacatemento!

Στο πρώτο παιχνίδι από τα δύο που θα παίξουν οι Retirees και οι Sacatemento Kings για το ποιος θα περάσει στην επόμενη φάση των playoff της Elite κατηγορίας, η ομάδα του Νίκου Σιάννα κάνοντας ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, πήρε μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης καθώς κέρδισαν με 48-67.

Ο ηγέτης των γηπεδούχων, Αντώνης Κατιάκος, ξεκίνησε φουριόζος τον αγώνα, σκοράροντας ακόμη και με σουτ από τα 6.75, με τους Sacatemento Kings να προσπαθούν να ισορροπήσουν το ρυθμό, με τους Πάλλη και Καραγιαννάκη να είναι αρκετά ενεργητικοί, με το πρώτο δεκάλεπτο όμως να κλείνει υπέρ των Retirees με τον Δεδούση να σκοράρει για τρεις για το 21-15.

Χτυπώντας στο ποστ, ο Πάλλης σκόραρε δύο πανομοιότυπα καλάθια, για τους καλύτερους στις αρχές της δεύτερης περιόδου Sacatemento. Οι Πλεξουσάκης και Γιαμαίος ανέλαβαν επιθετικές πρωτοβουλίες για τους Retirees οι οποίοι θα μπορούσαν να μπουν στα αποδυτήρια με το συν τέσσερα, αν ο Χαραλαμπίδης δεν κέρδιζε τρεις βολές σε νεκρό χρόνο, διαμορφώνοντας το 31-30 του πρώτου ημιχρόνου.

Δύο καλάθια του Δεδούση στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου ήταν τα μοναδικά (!) για τους Retirees στο τρίτο δεκάλεπτο, με την άμυνα των φιλοξενούμενων να κλείνει για τα καλά και τους παίχτες των μωβ  παίρνοντας ψυχολογία από την άμυνα, να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι, με τους Χαραλαμπίδη και Θεοδωρακίδη να ξεχωρίζουν και να κλείνουν το δεκάλεπτο με 0-16 σερί, με σκορ 35-46.

Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι γηπεδούχοι, ο δραστήριος Χαραλαμπίδης συνέχισε να απειλεί και σε συνδυασμό με την αγωνιστική άνοδο του Καραγιαννάκη ο οποίος σκόραρε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών, η διαφορά ξεπέρασε ακόμα και τους είκοσι πόντους (46-67), με τον Κατιάκο να προσπαθεί να μαζέψει τη διαφορά, εν όψει του δεύτερου παιχνιδιού, με το τελικό σκορ να είναι 48-67 και την άμυνα των Sacatemento να παίρνει άριστα!

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Θεοδωρακίδης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κόψιμο. Από πλευράς Retirees ξεχώρισε ο Αντώνης Κατιάκος με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι Retirees είχαν 14/40 δίποντα, 3/23 τρίποντα, 11/13 βολές, 39 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα και 16 λάθη. Συνολικά οι Sacatemento Kings είχαν 21/42 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 16/22 βολές, 39 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 14 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 9 λάθη.

Retirees (Κουσούλης): Γιαμαίος 5, Κατιάκος 18 (11 ριμπ), Τσαντζαλής, Στόλης 5, Πλεξουσάκης 7, Τούτσης 2, Χατούνογλου 2, Δεδούσης 9.

Sacatemento Kings (Σιάννας): Χαραλαμπίδης 14 (5 ριμπ), Καραγιαννάκης 16, Τσιρίδης 8 (7 ριμπ), Νικολόπουλος 6 (7 ριμπ), Σιάννας Γ. , Πάλλης 17 (3),. Θεοδωρακίδης 6 (10 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η “ατσάλινη” άμυνα των Sacatemento!