06/11/2023
Gangsters 19 24 29 12 - 84 -
The Jokers 12 19 5 10 - 46 -

Άμυνα για σεμινάριο η ομαδάρα των Gangsters!

Δευτέρα βράδυ στη Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, οι Gangsters πραγματοποίησαν ακόμα μία μπασκετική παράσταση, δέχτηκαν μόλις 16 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφεραν να διατηρήσουν το αήττητο, νικώντας τους Jokers με το εμφατικό 84-46!

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα, με το τέλος της περιόδου να τους τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 19–12. Ο Τσιάτσιος(8π) με όπλο την ευστοχία του έξω από τη γραμμή των 6.75 αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του στο διάστημα αυτό, ενώ τον ακολουθήσε σε απόδοση ο Μαρκόπουλος με έξι πόντους ενεργητικό του. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Κωστελέτος(4π) και Κυρήκος(4π) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Jokers στο διάστημα αυτό!

Το δεύτερο δεκάλεπτο αποτέλεσε το τελευταίο στο οποίο οι γηπεδούχοι παρουσίασαν το καλό αγωνιστικό τους πρόσωπο  στο παρκέ, καθώς μπορεί να ηττήθηκαν, αλλά με το άκρως ανταγωνιστικό επιμέρους  24–19. Ο Νιώτης ήταν εξαιρετικός και με 8 πόντους, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, έπαιξε τον πλέον καθοριστικό ρόλο, ώστε οι Gangsters να οδηγηθούν τα αποδυτήρια με το υπέρ τους 43-31. Από την άλλη πλευρά ο Κωστελέτος κυριάρχησε κατά τα από τα δύο καλάθια, επιβεβαιώνοντας την φήμη που τον ακολουθεί ως ένας απ’ τους καλύτερους «center» της κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena μεταμορφωμένοι από τις φωνές των Βρύλη και Κέχρη, καθώς έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, περιόρισαν τους Jokers στους πέντε πόντους, έλεγξαν τα ριμπάουντ, έκλεψαν μπάλες, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και κατάφεραν να κλείσουν την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού σε θέση ισχύος με σκορ 72-36!

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, αφού οι Gangsters δεν έβγαλαν  το πόδι από το γκάζι, συνέχισαν να πιέζουν σε όλα και θα τα μήκη και πλάτη του παρκέ και κατάφεραν να φτάσουν σε μία σπουδαία και συνάμα πανάξια νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 84-46!

Betsson MVP ο Νίκος Νιώτης με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σπύρος Κωστελέτος είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 28/55 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 4/9 βολές, 41 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 13 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/31 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 14/23 βολές, 35 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα  και 17 λάθη .

Gangsters(Βρύλης-Κέχρης): Αφουξενίδης, Γραφιαδέλης 8, Μακρής, Μαρκόπουλος 14, Νιφοράς 14, Νιώτης 22, Ντάτσης 2, Σαΐτης 9, Τσιάτσιος 15.

Jokers(Χατζημιχαήλ): Αγγελάκης 2, Απτόσογλου, Κήρυκος 16, Κωστελέτος 17 Λειβάδης, Ξυπολητάκος 2, Τζιτζογλάκη 2, Τσέκας 2, Φιλιππάκος 1, Φραγκογιάννης 4.

Τι μας άρεσε : Η εκπληκτική άμυνα των νικητών στο δεύτερο ημίχρονο!