28/06/2023
Undrafted 7 16 13 5 - 41 -
Ano Liosia BC 6 11 11 15 - 43 -

Άμυνα και "γκολ" για τα Ano Liosia!

Αν και για 39 λεπτά βρίσκονταν σε θέση κυνηγού, ακόμη και με 13 πόντους, τα Ano Liosia κατάφεραν να κερδίσουν τους Undrafted με 41-43 και έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της Summer Development League!

Πολύ κλειστό ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημά του, με τους Undrafted να προηγούνται με 7-6, χάρη σε 5 πόντους του Γιώργου Χρυσικού και καλάθι του Τσιάνου. Ο Φρέρης με 4 πόντους και ο Καραμπούλας με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες πήραν μπρος επιθετικά, με τους Γιώργο Χρυσικό (5π), Κόντο (4π) και Τάσο Χρυσικό (3π) να δίνουν στους γηπεδούχους αέρα 8 πόντων, 23-15. Το σκορ του πρώτου μέρους, 23-17, διαμόρφωσε για λογαριασμό της ομάδας του Ζαντιώτη ο Πετρόπουλος, ενώ νωρίτερα 6 πόντους σημείωσε ο Καραμπούλας και ένα τριποντάκι έβαλε ο Σαρικάκης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Κόντου δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια της, βρέθηκε μέχρι και στο +13, 30-17, και τελικά με ηγέτη τον Τσιάνο με 9 πόντους, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 36-28. Τα Ano Liosia κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι Παπαδιάς και Καραμπούλας με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 36-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Ano Liosia έσφιξαν την άμυνά τους και με μεγάλα σουτ των Παπαδιά, Φρέρη και Καραμπούλα, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και με κερδίσουν με 41-43. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τους Τάσο Χρυσικό και Θεοδωρόπουλο να βρίσκουν στόχο.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 12/45 δίποντα και 4/27 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 5 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 11/21 βολές, 13/35 δίποντα και 2/17 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Πολυτιμότερος των Undrafted ο Τάσος Χρυσικός με 6 πόντους, έχοντας 0/5 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp για τα Ano Liosia ο Παπαδιάς με 10 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 2/5 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Undrafted (Παπαγεωργίου Λ.): Θεοδωρόπουλος 2, Κόντος 4, Ματεντζόγλου 2, Πανταζής 2, Παπαγεωργίου Ν. 2, Τσιάνος 11 (1), Χρυσικός Τ. 6 (2), Χρυσικός Γ. 12 (1)

Ano Liosia (Ζαντιώτης): Καραμπούλας 16, Μπιρπανάγος, Παπαδιάς 10 (1), Πετρόπουλος 4, Ρουχωτάς, Σαρικάκης 5 (1), Τσατόβ, Φρέρης 8

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τελευταία δεκάλεπτο των νικητών!