21/12/2019
Komodo Dragons 7 9 9 12 - 37 -
Renegades BC 12 12 8 14 - 46 -

Άμυνα + Βλάχος=Νίκη για τους Renegades!

Με όπλο την άμυνά τους και τον Βλάχο να βρίσκεται σε τρομερή βραδιά με 18 πόντους, οι Renegades επικράτησαν των DPG Warriors με 37-46 σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την έκτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League, φτάνοντας το 6-1 ρεκόρ!

Με τον Σαμπατακάκη να μπαίνει ορεξάτος στο ματς με 7 πόντους και τους Κωνσταντινίδη – Σταυρίδη να τον ακολουθούν, οι Renegades προηγήθηκαν με 7-12 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Η τριπλέτα Παπαγεωργίου, Gio και Γιουλούντα έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά με 2 πόντους έκαστος.

Στα μέσα της δεύτερης περιόδου οι DPG Warriors κατάφεραν να φέρουν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 16-16, μετά από τρίποντο του Gio και βοήθειες των Βαζαίου, Παπαγεωργίου και Μαράκη. Ωστόσο, στο φινάλε του πρώτου μέρους η παρέα του Ζησιμόπουλου πάτησε γκάζι και με προσωπικό show του Βλάχου με 6 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 8 πόντων, 16-24!

Πιο ισορροπημένη ήταν η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους ασπρόμαυρους να συνεχίζουν να οδηγούν το ματς, διατηρώντας προβάδισμα 7 πόντων, 25-32, καθώς ο Βλάχος έδειχνε ασταμάτητος, πετυχαίνοντας και τους 8 πόντους της ομάδας του. Τους πράσινους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι 4 πόντοι του Μαράκη και τα δίποντα των Κωνσταντίνου – Παπαγεωργίου. Σκορ τρίτης περιόδου 25-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο οι Renegades δεν απειλήθηκαν καθόλου από τον αντίπαλο και με δράστες τους Βλάχο (8π), Σαμπατακάκη, Δέδε, Σταυρίδη και Λιόση, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 37-46! Για τους Warriors στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Gio (5π), Μαράκης, Παπαγεωργίου και Κοτσιλίνης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν 5/11 βολές, 13/40 δίποντα και 2/33 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 0/7 βολές, 20/49 δίποντα και 2/18 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των DPG Warriors ο Βεργόπουλος με  15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λαθάκι. Mvp των Renegades ο Βλάχος με 18 πόντους, έχοντας 9/19 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη.

DPG Warriors (Κωνσταντίνου): Βεργόπουλος, Gio 10 (2), Παπαγεωργίου 8, Λαζαρίκος 1, Κοτσιλίνης 3, Ρόκιζας, Μαράκης 8, Βαζαίος 2, Κωνσταντίνου 2, Γιουλούντας 3

Renegades (Ζησιμόπουλος): Ευσταθίου, Δέδες 2, Σταυρίδης 6, Κωνσταντινίδης 7 (1), Βλάχος 18, Λιόσης 2, Σαμπατακάκης 11 (1)

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό κρεσέντο του Βλάχου!