05/07/2023
Gran Camaria 12 13 13 22 - 60 -
Σκακιστές 12 7 22 9 - 50 -

Άμυνα, transition και 1-0 για τα Gran Camaria!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena τα Gran Camaria του coach Αθανασίου έκαναν το πρώτο βήμα για την ιστορική πρόκριση στο Final Four της Summer Development League, επικρατώντας των Σκακιστών με 60-50. Με άμυνα για σεμινάριο, άφθονο πάθος και αποτελεσματικό transition παιχνίδι, τα Καμάρια ήλεγξαν το ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του και βρίσκονται πλέον ένα ροζ φύλλο μακριά από την τετράδα! Μακριά από τον καλό τους εαυτό βρέθηκαν τα ατού των ερυθρόλευκων Σκακιστών, οι οποίοι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στα Playoffs και αναμένεται να εμφανιστούν πεισμωμένοι στο Game 2.

Σε ένα αναγνωριστικό και απόλυτα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σκόραραν από 12 πόντους, με τους Σκακιστές να είναι ελαφρώς πιο πολύφωνοι και τα Καμάρια να δείχνουν από νωρίς ότι σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να λογίζονται ως αουτσαίντερ σε αυτή τη σειρά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-12.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του coach Αθανασίου ήταν εξαιρετική αμυντικά, αφήνοντας αρκετά ελεύθερα σουτ πίσω από τη γραμμή των 6,75μ, μια επιλογή που τους δικαίωσε απόλυτα. Οι μόλις 7 πόντοι που σημείωσε η ομάδα των Κομισάριων επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ‘’ξεφύγουν’’ με μια μικρή, αλλά σημαντική για τα δεδομένα του αγώνα, διαφορά. Χρυσίνας (4π.), Β. Ζαλακώστας (3π.), Γ. Ζαλακώστας (2π.), Σγουρίδης (2π.) και Γουναρίδης (2π.) τράβηξαν κουπί για τους μετέπειτα νικητές, ενώ στην αντίπερα όχθη μονάχα οι Αθανασίου (4π.) και Σταυρόπουλος (2π.) βρήκαν τρόπο σύνδεσης με το αντίπαλο καλάθι. Σκορ ημιχρόνου, 25-19.

Μετά την ανάπαυλα, οι Σκακιστές, όπως ήταν αναμενόμενο, αντέδρασαν. Με τον Γκουρβέλο (8π.) να βρίσκει προσωρινά ρυθμό στο περιφερειακό σουτ και τους Αθανασίου (7π.), Σταυρόπουλο (5π.) και Χατζάκη (2π.) να πατούν σαφώς καλύτερα σε αυτό το διάστημα, οι Ερυθρόλευκοι διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, ανατρέποντας την εις βάρος τους κατάσταση. Τα Gran Camaria, απάντησαν με Περγούλη (6π.), Γουναρίδη (4π.) και Σγουρίδη (2π.) κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο -3 και χάνοντας για λίγο το μομέντουμ του αγώνα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η γρανιτένια άμυνα των γηπεδούχων έκανε και πάλι στην εμφάνισή της και σε συνδυασμό με το αποτελεσματικό transition έγειρε εκ νέου την πλάστιγγα προς την πλευρά τους. Με 6 διαφορετικούς σκόρερ και τους Γ. Ζαλακώστα (6π.), Τσακανίκα (5π.) και Περγούλη (4π.) να κάνουν τη διαφορά, τα Gran Camaria απλοποίησαν την υπόθεση νίκη και απέδρασαν με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους. Οι Σκακιστές, δεν κατάφεραν να αντιδράσουν έγκαιρα αυτή τη φορά, σκοράροντας μονοψήφιο αριθμό πόντων στα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά, παρά την προσπάθεια των Σταυρόπουλου (3π.), Χατζάκη (2π.), Αθανασίου (2π.) και Γκουρβέλου (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, τα Gran Camaria είχαν 21/54 δίποντα, 4/13 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Σκακιστές είχαν 12/35 δίποντα, 4/31 τρίποντα και 14/23 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 6 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Ζαλακώστας με 11 πόντους, έχοντας 2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 35 λεπτά συμμετοχής.  Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Αθανασίου με 15 πόντους και double-double, έχοντας 6/11 δίποντα, ¼ τρίποντα και 0/5 βολές. Μάζεψε 15 ριμπαόυντ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Gran Camaria (Αθανασίου) : Γουναρίδης Στ., Γουναρίδης Β. 9 (2), Ζαλακώστας Β. 11 (2), Ζαλακώστας Γ. 11, Καραγιάννης, Πέργουλης 10, Σακελλαρίου, Σγουρίδης 6, Τσακανίκας 7, Χρυσίνας 6.

Σκακιστές (Μπουργαζάς-Αντωνάκης) : Αθανασίου 15 (1), Αντωνάκης, Γκουρβέλος 12 (2), Μεγαγιάννης 3, Μπουργαζάς, Σταυρόπουλος 12 (1), Χατζάκης 8.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων και ο γεμάτος ενθουσιασμό πάγκος των νικητών.