28/11/2023
Milwaukee Sucks 12 8 20 10 - 50 -
ReTirees 21 18 6 12 - 57 -

Άμυνα και Γιαμαίος έδωσαν τη νίκη στους ReTirees!

Τριτη βράδυ στο Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Elite League, οι Retirees με κύριο άξονα την άμυνα τους, αλλά και την εξαιρετική απόδοση του Γιαμαίου έξω από την γραμμή των 6.75, νίκησαν τους Milwaukee Sucks με σκορ 50-57!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Retirees μπήκαν εμφανώς καλύτερα στο παρκέ του Athens Sports Hall και με τον Γιαμαίο να δίνει το έναυσμα με δυο εύστοχα σουτ τριών πόντων, αλλά και τους Σαρρή και Τσαπατάκη να τον ακολουθούν σε απόδοση, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 12-21. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Μπεκρής αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ με 5 πόντους.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ακόμα περισσότερο την ένταση στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού τους, περιόρισαν τους Sucks στους οκτώ πόντους και με τον Τσαπατάκη να ευστοχεί έξω απ’ τη γραμμή των 6.75 στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά 18 πόντων με σκορ 21–39.

Οι γηπεδούχοι με την επιστροφή τους στο παρκέ του Athens Sports Hall και έχοντας τον εκπληκτικό και συνάμα πολυδιάστατο Κυριτσόπουλο(2π, 4ριμπ, 2ασίστ) στην αρχική πεντάδα, παρουσίασαν ένα τελείως διαφορετικό αγωνιστικό πρόσωπο, έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο, κράτησαν τους Retirees στους 6 πόντους, κέρδισαν τη περίοδο με το επιμέρους 19-6 και κατάφεραν να κλείσουν την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού στο μείον πέντε με σκορ 40-45!

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι εκμεταλευόμενοι την εκ νέου κακή απόδοση των Sucks, αλλά και τον εκπληκτικό Γιαμαίο, έφτασαν σε ακόμη μια σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Elite League με σκορ 50-57!

Betsson MVP ο Μαρίνος Γιαμαίος με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Δημήτρης Μπεκρής  είχε 6 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι νικητές είχαν 8/33 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 14/18 βολές, 44 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 15 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/45 δίποντα, 6/32 τρίποντα, 8/13 βολές, 43 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 15 λάθη .

Milwaukee Sucks(Κυριτσόπουλος): Καζάς 6, Κοσμίδης 8, Κυριτσόπουλος 2, Μαυροειδής 5, Μπεκρής 6, Οικονόμου 9, Παγούνης 5, Φωτόπουλος 8, Χαντζής 1.

Retirees(Κουσούλης): Γιαμαίος 16, Λιάρος 2, Παντελής 4, Παπαϊωάννου, Πλεξουσάκης 9, Σαρρής 5, Τσαπατάκης 13, Τσιρίδης 8.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο το νικητών, το τρίτο δεκάλεπτο των Sucks, αλλά και η απόδοση του Γιαμαίου!