29/02/2024
AlsoupoLions 5 3 12 8 - 28 -
Red Goats 5 7 6 3 - 21 -

Άμυνα γρανίτης και νίκη για τους AlsoupoLions!

Με τις άμυνες να παίζουν τον πρώτο ρόλο και τη στρατηγική το... δεύτερο, οι AlsoupoLions δεν επέτρεψαν στους Red Goats να πανηγυρίσουν την πρώτη φετινή τους νίκη, επικρατώντας με σκορ 28-21.

Η μπάλα περνούσε συχνά πυκνά από τα χέρια του Βενιζέλου, ο οποίος με καθαρό μυαλό και υπομονή, είτε εκτελούσε, είτε μοίραζε τη μπάλα στους ελεύθερους συμπαίκτες του, οι οποίοι αν και στην αρχή φάνηκαν ευστοχοι, μετά έχασαν τη συγκέντρωσή τους. Ο Μπουλιαρίτης από τη γωνία και ο Ερρίπης με ένα όμορφο χουκ ήταν αυτοί που σκόραραν στο ξεκίνημα για την παρέα του Βρύση, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 5-5. Οι Red Goats έπαιξαν ένα από τα καλύτερά τους δεκάλεπτα, οι Μπουλιαρίτης και Γιακουμής ήταν... ηρωικοί, με το χαμηλό σε συγκομιδή αλλά δυνατό και ενδιαφέρον πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 8-12 για Goats!

Οι AlsoupoLions έδειξαν να... συμμορφώνονται και με μπόλικη κουβέντα στα αποδυτήρια, ηρεμία και πίστη στο πλάνο του εμφανίστηκαν αντυπωσιακα αλλαγμένοι στο δεύτερο μέρος. Όσα δεν έβαλε στο πρώτο, έβαλε στο δεύτερο ο Βενιζέλος, ο οποίος δε φοβήθηκε να πάρει ευθύνες και με την αμέριστη βοήθεια του πανταχού παρόντα Αρβανιτίδη, είδαν την ομάδα τους να μπαίνει μπροστά με σκορ 20-18, με τον Μπουλιαρίτη να συνεχίζει τον... χαβά του από την άλλη! Ο Τσιφτσής είπε να μπει στο... χορό, έβαλε 4 πόντους και είχε τόσο καλή και καθοριστική συμβολή στον αγώνα, που οι AlsoupoLions ολοκλήρωσαν τον αγώνα με τη νίκη και σκορ 28-21.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Κυριακόπουλος με 16 ριμπάουντ, ένα κόψιμο. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βασίλης Βρύσης με 14 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 λάθη.

AlsoupoLions (Βενιζέλος): Τσιφτσής 6, Μαγκώνης, Αρβανιτίδης 5, Κυριακόπουλος, Βενιζέλος 17, Κατσαχνιάς.

Red Goats (Βρύσης): Μπουλιαρίτης 12, Βρύσης, Γιακουμής 4, Ερρίπης 2, Πέτσας, Νίκου 3.

Τί μας άρεσε: Η έμφαση στις άμυνες!