29/03/2024
Gladiators 18 10 18 8 - 54 -
The Jokers 10 11 10 10 - 41 -

Η άμυνα έδωσε την παραμονή στους Gladiators!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, οι Gladiators παίζοντας άμυνα για σεμινάριο καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, νίκησαν πανάξια τους Jokers με σκορ 54-41!

Το ξεκίνημα του αγώνα αποτέλεσε προάγγελο για αυτό το οποίο θα ακολουθήσει, καθώς πίεσαν τον αντίπαλο, τον κράτησαν στους δέκα πόντους και με τους Τσακίρη και Πρίτσο να ηγούνται των προσπαθειών τους με 6 πόντους έκαστος, έκλεισαν την περίοδο έχοντας προβάδισμα οχτώ πόντων(18-10)! Στον αντίποδα, ο Φιλιππάκος ήταν ο πρώτος σκόρερ με 6 πόντους στο ενεργητικό του!

Στην συνέχεια βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, αφού οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και με τον Μισιχρόνη να μπαίνει στην εξίσωση, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα σε θέση οδηγού με σκορ 28-21! Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να σκοράρουν με το σταγονόμετρο, καθώς όλα τα τους τα ατού έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό!

Στην τρίτη περίοδο οι Gladiators μπήκαν στο παρκέ με το μαχαίρι στο στόμα με στόχο να τελειώσουν την υπόθεση παραμονής! Οι τρεις σωματοφύλακες, Μισιχρόνης-Τσακίρης-Πρίτσος, συνέχισαν να πληγώνουν τους Jokers, η άμυνα τους ηταν απροσπέλαστη και το 46-31 στο πέρας του τρίτου δεκαλέπτου ηρθε ως φυσική συνέχεια!

Στην τέταρτη περίοδο, ο Νάννος και η παρέα του διατήρησαν το προβάδισμα έναντι των αντιπάλων τους, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν με σπουδαία νίκη παραμονής με σκορ 54-41!

Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Μισιχρόνης με 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σπύρος Κωστελέτος είχε 10 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 κοψίματα!

Gladiators(Μισιχρόνης): Ζαΐμης 4, Κόκκινος 2, Μισιχρόνης 12, Νάννος 2, Πρίτσος 11, Ρούσσος 2, Τσακίρης 21.

Jokers(Χατζημιχαήλ): Αγγελάκης, Κήρυκος 8, Κωστελέτος 10, Λειβάδης , Ξυπολυτάκος 2, Πανόπουλος 6, Πουγκακιώτης 8, Σταθέας 2, Τζιτζογλάκης, φιλιππάκος 4, Φραγκογιάννης 1.

Τι μας άρεσε : Η άμυνα των νικητών!