07/02/2024
Black Mamba 19 13 17 14 - 63 -
Tripodiakos 18 9 15 12 - 54 -

Άμυνα και Μονέος τα όπλα του Black Mamba!

Το βράδυ της Τετάρτης 7 Φεβρουαρίου σε παιχνίδι για τον δεύτερο όμιλο της Master League, το Black Mamba με όπλο του την άμυνα και τον Δημήτρη Μονέο σε εξαιρετική κατάσταση, κατάφερε να ξεπεράσει και το εμπόδιο του Τριποδιακού με 63 – 54, μένοντας στο κυνήγι της πρώτης θέσης.

Οι ομάδες έδωσαν πολύ γρήγορο ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, σκόραραν εναλλάξ, με το Mamba να παίρνει στην εκπνοή το προβάδισμα με 19 – 18. Η ομάδα του Μπασδάνη, έχει κορυφαίο τον Δημήτρη Μονέο με 11 πόντους, ενώ για τον Τριποδιακό, Νίκας με 7, Καλδής με 5 και Καψής με 4 πόντους αντίστοιχα έδιναν τις λύσεις στην επίθεση.

Οι ρυθμοί έπεσαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι άμυνες μπήκαν σε πρώτο ρόλο και οι τυπικά γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 32 – 27. Μονέος και Δέδες πήραν από το χεράκι το Mamba στην επίθεση με 8 και 5 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των φιλοξενούμενων, ξεχώρισε ο Θεοδωρικάκος με 5 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, ο Τριποδιακός πάλευε να φέρει το ματς στα μέτρα του με τον απίθανο Άγγελο Γαλανόπουλο να βάζει 13 από τους 15 πόντους της ομάδας του, όμως το πολυφωνικό επιθετικά Mamba βρίσκοντας λύσεις κυρίως από Μπολοτάκη(5),Δέδε(4) και Χέμνταν(4), άνοιξε την διαφορά στο + 7.

Ο Tripodiakos μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στην τέταρτη περίοδο, και με Νίκα, Θεοδωρικάκο και Μαυράκη να τρέχουν επιμέρους 0 – 7, έφερε το ματς στην απόλυτη ισορροπία! Το Mamba δεν πτοήθηκε, πάτησε το γκάζι δια χειρός Μονέου και Μπολοτάκη που πέτυχαν από 5 πόντους έκαστος, έφερε ξανά το ματς στα μέτρα του και έφτασε στην τελική επικράτηση με 63 – 54.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μονέος με 26 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Νίκας με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Το Mamba είχε 24 / 60 δίποντα, 3 / 12 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασε 56 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη. Ο Τριποδιακός είχε 16 / 45 δίποντα, 5 / 32 τρίποντα, 7 / 11 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 10 λάθη.

Black Mamba(Μπασδάνης): Χέμνταν 6(14ρ.), Δέδες 14(11ρ.), Καραλής 2(8ρ.), Μαρίτσας, Μονέος 26(10ρ.), Μπολοτάκης 12(9ρ.), Ρεπάνης 3.

Tripodiakos(Τσουργιάννης): Γαλανόπουλος 15, Θεοδωρικάκος 7, Καλδής 6(10ρ.), Καψής 6, Μαυράκης 7(10ρ.), Νίκας 13(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι δυνατές μονομαχίες μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων και το επιθετικό κρεσέντο του Δημήτρη Μονέου.