14/11/2023
New World Fix 14 20 17 13 - 64 -
Reload 9 19 17 12 - 57 -

Με όπλο την άμυνα οι New World Fix!

Το βραδάκι της Τρίτης 14 Νοεμβρίου στο Athens Sports Hall, για την 10η αγωνιστική της Elite by Betsson και σε ένα παιχνίδι με αμφίρροπη εξέλιξη σε όλη την διάρκεια, οι New World Fix με επιμέρους 7 – 0 στο τελευταίο δίλεπτο, ξεπέρασαν πολύ δύσκολα το εμπόδιο της Reload με 64 – 57.

Το πρώτο δεκάλεπτο, σημαδεύτηκε από τις πολύ καλές άμυνες που δεν άφησαν το σκορ να ανέβει ψηλά, με τους Φιξ με πρώτο βιολί τον Ζωιτό με 8 πόντους, να έχουν το προβάδισμα με 14 – 9. Για την ακέφαλη χωρίς Περιβολάρη Reload, που δεν έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, Βρέλλης, Τριχιάς, Λουφόπουλος και Θεοδωρόπουλος έβαλαν από ένα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν χορταστικό από σκορ και θέαμα, με τις ομάδες να προσφέρουν απλόχερα ωραίες φάσεις και τους Fix να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 34 – 28. Ο Ζωιτός ξεκίνησε με 5 και ο Ρωμοσιός πήρε την σκυτάλη στη συνέχεια με 8, όντας οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους. Στην αντίπερα όχθη,η Reload που ήταν συνέχεια στο κυνήγι του παιχνιδιού, είχε τους Λουφόπουλο(6), Βρέλλη(4) και Θεοδωρόπουλο(4) να παλεύουν στην επίθεση.

Ο ρυθμός ήταν εξαιρετικός και στην τρίτη περίοδο, με το επιμέρους σκορ να είναι ισόπαλο(17-17) και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 6 πόντους. Η Reload με πολυφωνία στην επίθεση και τους Βρέλλη και Τριχιά να ηγούνται με 4 πόντους έκαστος, πλησίασαν μέχρι τους τέσσερις, με την ομάδα του Γαλανού, με τον Παναγιωτάκη να δίνει ρυθμό και ενέργεια, τον Ρωμοσιό να πυροβολάει από την περιφέρεια(2) και τον Σταματόπουλο κυρίαρχο μέσα στο ζωγραφιστό με 7 πόντους, να κρατάει το υπέρ της αποτέλεσμα.

Ο Diallo(4) κρατούσε την πρωτοπορία για τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με την Reload να κάνει αντεπίθεση διαρκείας και με οδηγό τον Λουφόπουλο με 6, να φέρνει το ματς στην απόλυτη ισορροπία(57-57). Μπαίνοντας στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, οι Φιξ έσφιξαν την άμυνα τους σαν τανάλια , καθώς δεν δέχτηκαν άλλο πόντο και με τον Diallo να συνεχίζει την εξαιρετική του απόδοση με 4 πόντους ακόμα, έτρεξαν σερί 7 – 0 και πήραν την όγδοη νίκη τους στην σεζόν με 64 – 57.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αντώνη Ζωιτός με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέλιος Λουφόπουλος με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Οι Fix είχαν 16 / 49 δίποντα , 7 / 18 τρίποντα, 11 / 18 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Η Reload είχε 25 / 55 δίποντα, 0 / 11 τρίποντα, 7 / 9 βολές, κατέβασε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 12 λάθη.

New World Fix(Τασιούδης):Diallo 10(11ρ.), Santaniello, Ζωιτός 15(12ρ.), Λογγίτσης 2, Παναγιωτάκης 12, Ποταμίτης, Ρωμοσιός 18, Σταματόπουλος 7(11ρ.), Χρυσοβέργης.

Reload (Πανταζής): Βρέλλης 10, Γουρνάς 6, Καραγκούνης 2, Λουφόπουλος 16, Πανταζής 4(7ρ.), Σαραντόπουλος 3,Τριχιάς 7, Θεοδωρόπουλος 9(8ρ.).