18/06/2023
Μία + Μία 5 6 17 8 - 36 -
Kavlanta Hawks 6 20 15 13 - 54 -

"Αμυντικό" το 1-0 των Kavlanta Hawks!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους 16 της Summer Development League έκαναν χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall οι Kavlanta Hawks, καθώς επικράτησαν της Μία+Μία με 36-54 στο πρώτο ματς για την φάση των 32!

Νευρικές και άστοχες εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Kavlanta Hawks να προηγούνται με 5-6, χάρη σε 4 πόντους του Σοφούλη και καλάθι του Τζώρτζη. Ο Θεοφίλης και ο Μαυράκης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 1/2 βολές είχε ο Ξενικάκης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Σοφούλης πήρε μπρος και με 11 δικούς του πόντους και 4 του Κατσιάπη, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 11-26. Λίγα πράγματα επιθετικά και στο δεύτερο δεκάλεπτο για την Μία+Μία, με τον Γερόλυμο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 5 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μοναστηριώτη βρήκε τα πατήματά της και με 7 πόντους του Κολυπέρα και 6 του Θεοφίλη, πλησίασε στους 6, 26-32. Στη συνέχεια της περιόδου τα "Γεράκια" αντέδρασαν άμεσα και με 5 πόντους του Πέτσα, 4 του Κατσιάπη και τρίποντο του Τζώρτζη, πήραν εκ νέου διψήφια διαφορά, 28-41, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Kavlanta Hawks είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Τζώρτζη, Σοφούλη και Πέτσα, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 36-54 Για την Μία+Μία στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Θεοφίλης, Δάσκαλος και Γερόλυμος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/14 βολές, 13/62 δίποντα και 1/19 τρίποντα. Πήραν 59 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 11/20 βολές, 14/51 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Μάζεψαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Μία+Μία ο Θεοφίλης με 12 πόντους, έχοντας 4/10 βολές, 4/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Betsson mvp των Kavlanta Hawks ο Πέτσας με 9 πόντους, έχοντας 3/5 βολές και 3/9 δίποντα, ενώ πήρε 20 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Μία+Μία (Μοναστηριώτης): Αλβέρτος, Γερόλυμος 8, Δάσκαλος 4, Θεοφίλης 12, Κολυπέρας 9 (1), Μαυράκης 2, Μοναστηριώτης, Τζοτζόκος, Σπανίδης, Ξενικάκης 1

Kavlanta Hawks (Σοφούλης): Ασημακόπουλος 1, Πέτσας 9, Βιδάλης 2, Κατσιάπης 8, Λιώδης, Μπόικο 1, Πεντάρης, Σοφούλης 21 (4), Τζώρτζης 12 (1)

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Kavlanta Hawks στα ριμπάουντ!