17/11/2021
Patras LakiStars - - - - - 58 -
Promitheas Oldschool - - - - - 56 -

Άμυνα για σεμινάριο

Τουλάχιστον συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στους βετεράνους του πρωταθλήματος, Patras Laki Stars και στον Promitheas Old School. Ακόμα βέβαια πιο συναρπαστικό ήταν το φινάλε, με το ματς να κρίνεται στο σουτ του Γκορτσίλα που αστόχησε, με αποτέλεσμα το ροζ φύλλο να καταλήγει δίκαια στους αμυντικά απόρθητους Laki Stars.58-56 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Ισορροπημένο και παράλληλα πολύ καλό ήταν επιθετικά το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι 2 ομάδες ξεκίνησαν με καλά ποσοστά ευστοχίας με το επιμέρους σκορ να είναι 16-13 υπέρ των Stars. 8 πόντους με 2 τρίποντα πέτυχε ο Καμπάσης που ξεκίνησε «ζεστός», ενώ 5 πόντους έβαλε ο Μαγγιώρος. Στους 8 πόντους σταμάτησε ο εκπληκτικός Πανίτσας που στο ζωγραφιστό δεν είχε αντίπαλο.

Η ζημιά έγινε για τον Προμηθέα στην 2η περίοδο. Τα «αστέρια του Λάκη» πάτησαν το γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ. Πιο συγκεκριμένα, η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (14-5). 2 τρίποντα-βόμβες πέτυχε ο Σαββόπουλος ενώ 2 έκανε τα δικά του σουτ πίσω από τα 6.75 ο Μαγγιώρος. Από 1 καλάθι είχαν Μπερτσιάς και Πανίτσας για τον εκτός ρυθμού POS.

Στην αντεπίθεση πέρασαν οι φιλοξενούμενοι στο 3ο δεκάλεπτο. Μπροστάρης σε όλη αυτή την προσπάθεια ήταν ο τενίστας την ομάδας, Διονύσης Κλαουδάτος. Ο Σάκης έκανε «πλάκα» στο ζωγραφιστό, σταματώντας στους 11 πόντους. Από 2 καλάθια πέτυχαν Καμπάσης και Μαρκόπουλος για τους Laki Stars που έψαχνα λύση στην επιθετική μανία του Κλαουδάτου. 13-17 ήταν το επιμέρους σκορ αυτού του δεκαλέπτου.

Με το scoreboard να δείχνει 43-35, οι Stars που βρίσκονταν στο +8 είχαν τον 1ο λόγο για το ματς. Μπορεί η διαφορά στα 2 λεπτά να ήταν στους 8 πόντους, αλλά ο Γκορτσίλας πέτυχε 2 σερί τρίποντα, με την απόσταση μεταξύ των 2 ομάδων να μειώνεται στο καλάθι. Η τελευταία επίθεση ήταν για τον POS, ο Λεονάρδος πάσαρε στα 5 δεύτερα βρίσκοντας τον ήδη «καυτό» Γκορτσίλα, αλλά ο Ηλίας αστόχησε στο τελευταίο σουτ, με τους Stars να πανηγυρίζουν μια «παλικαρίσια» νίκη με σκορ 58-56 απέναντι σε έναν αήττητο μέχρι πρότινος αντίπαλο. 5 πόντους είχε για τους γηπεδούχους ο Τζελέπης ενώ 5 ο Κλαουδάτος και 6 ο Γκορτσίλας για τον Προμηθέα.

Mvp του αγώνα ήταν ο Ανδρέας Μαρκόπουλος με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ (1-3), 4 ασίστ, 5 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος σε 22:16 λεπτά. Για τον POS ξεχώρισε ο Σάκης Κλαουδάτος με 18 πόντους, 16 ριμπάουντ (12-4), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 1 λάθος σε 37:45 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Patras Laki Stars είχαν 12/36 δίποντα (33,3%), 10/26 τρίποντα (38,5%), 4/7 βολές (57,1%), 31 ριμπάουντ (10-21), 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη. Ο POS είχε 18/48 δίποντα (37,5%), 3/18 τρίποντα (16,7%), 11/14 βολές (78,6%), 47 ριμπάουντ (21-26), 4 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 16 λάθη.

Patras Laki Stars(Αγγελόπουλος): Σκίτσας, Μαρκόπουλος 10, Σαββόπουλος 9, Καμπάσης 14, Μαγγιώρος 14, Διαμαντόπουλος 1, Τζελέπης 6, Κολοβός 2.

Promitheas Old School(Λεονάρδος): Ταπεινός 11 (7 ριμπ), Κλαουδάτος 18 (16 ριμπ), Λεονάρδος 6, Γκορτσίλας 7 (10 ριμπ), Πανίτσας 12 (8 ριμπ), Μπερτσιάς 2, Δούμας.

Key Player: Ο παίχτης-κλειδί ήταν ο Σαββόπουλος που ήταν άκρως οικονομικός επιθετικά (0/1 δίποντα, 3/3 τρίποντα) και έβαλε τα τρίποντα όταν χρειάστηκε. Παράλληλα, είδε πολύ γήπεδο και μοίρασε ορθά και έξυπνα την μπάλα!

Τι μας άρεσε: Η τρομερή και «ατσαλένια» άμυνα των Patras Laki Stars!