30/01/2020
Devotion 10 15 22 11 - 58 -
Patras Havalakers 20 9 21 20 - 70 -

Αν δεν μπορεί η Devotion…. Τότε ποιος θα τους σταματήσει;!

Το βράδυ της Πέμπτης στα κλειστά του Προμηθέα, έλαβε μέρος ο αγώνας ανάμεσα στις 2 καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Οι Havalakers αναμετρήθηκαν με την Devotion σε ένα παιχνίδι που υπάρχουν πολλές πιθανότητες να είναι και ο φετινός τελικός. Όπως και να έχει, η ομάδα του Ροκανά με οδηγό τον Λυκούδη πήρε την νίκη με σκορ 70-58 σε ένα ματς που λίγο έλειψε να γυρίσει τούμπα!

Οι Havalakers έδειξαν τις διαθέσεις τους από το 1ο δεκάλεπτο. Με Λυκούδη και Παπαδόπουλο να έχουν από 6 πόντους έκαστος, η ομάδα του Ροκανά δημιούργησε μια διαφορά της τάξεως των 10 πόντων. 3 καλάθια είχε ο Βασιλείου για την Devotion που τα είχε χαμένα. Το σκορ της 1ης περιόδου ήταν 10-20!

Η Devotion ξύπνησε στην 2η περίοδο. Μετά την σφαγή του 1ου δεκαλέπτου, η αρμάδα του Δενδή πήρε μπρος. Με τον Πετρόπουλο να οργανώνει και να καθοδηγεί ορθά, οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το -10 σε -4. 4 πόντους είχε ο Λιοφάγος ενώ 1 τρίποντο πέτυχε ο Πετρόπουλος. Από την ανατροπή γλίτωσε τους Havalakers ο Καλός με 2 συνεχόμενα τρίποντα.

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο του αγώνα. Πολλά καλάθια, πάθος και άμυνες που λίγοι μπορούν να διασπάσουν. Το σκορ της περιόδου ήταν 22-21 κάτι που μαρτυράει πολλά! 3 συνεχόμενα καλάθια είχε ο Πετρόπουλος, ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήταν τα back to back τρίποντα του Λιοφάγου. Ζωντανούς και πρωτοπόρους κράτησε τους φιλοξενούμενους με 8 πόντους ο Λου!

Με τον πίνακα να δείχνει 47-50 υπέρ των Havalakers όλα θα κρίνονταν στην 4η και τελευταία περίοδο. Τότε ήταν που ανέλαβε το δίδυμο Λυκούδης-Κυρσανίδης και με συνολικά 11 πόντους χάρισε την νίκη στους «χαβαλέδες» με σκορ 70-58. 5 πόντους είχε στο δεκάλεπτο ο υπέροχος στο ματς Τζαμαρίας!

Mvp του αγώνα ήταν ο Scottie Pippen των φτωχών. Ο Παναγιώτης Λυκούδης με το νούμερο 33 τελείωσε το ματς έχοντας 13 πόντους, 13 ριμπάουντ (-5-8), 4 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 32:16 λεπτά αγώνα. Για την Devotion ξεχώρισε ο Γίωργος Πετρόπουλος με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ (1-9), 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 4/7 δίποντα (57,1%) και 1/2 τρίποντα (50%).

Σαν σύνολο, η Devotion είχε 21/51 δίποντα (41,2%), 4/19 τρίποντα (21,1%), 4/11 βολές (36,4%), 48 ριμπάουντ (16-32), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα και 13 λάθη. Οι Havalakers είχαν 17/43 δίποντα (39,5%), 8/22 τρίποντα (36,4%), 12/17 βολές (70,6%), 40 ριμπάουντ (11-29), 13 ασίστ, 4 κλεψίματα και 9 λάθη.

Devotion (Πετρόπουλος): Νικολόπουλος, Πετρόπουλος 11 (10 ριμπ, 7 ασίστ), Γιαννακόπουλος 2, Τζαμαρίας 7 (10 ριμπ), Μπέτσος 9, Βασιλείου 10, Σαζακλής, Παπαφιλίππου, Δενδής 9 (16 ριμπ), Λιοφάγος 10.

Havalakers (Ροκανάς): Λεονάρδος, Ζησιμάτος 6, Παπαδόπουλος 16 (7 ριμπ), Καλός 6, Κυρσανίδης 13, Λυκούδης 13 (13 ριμπ), Μακρής 4, Ροκανάς 6, Μαγγιώρος 6.

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια του Τζαμαρία που έκανε το βήμα μπροστά!