24/10/2022
Reload 12 14 18 20 - 64 -
Στιφάδο Bulls 15 18 25 19 - 77 -

Αν έχεις Πρόκο διάβαινε!

Στο Athens Sports Hall για το πρωτάθλημα της Elite League, οι Στιφάδο Bulls έχοντας τον Δημήτρη Πρόκο σε εκπληκτική κατάσταση επιβλήθηκαν της Reload με σκορ 64-77, πραγματοποιώντας τη τέταρτη νίκη στη διοργάνωση.

Οι Στιφάδο Bulls ξεκίνησαν εξαιρετικά την αναμέτρηση, καθώς με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τους Πρόκο και Τσελέμπη να ηγούνται των προσπαθειών τους πήραν κεφάλι στο σκορ, 4-11 , οι γηπεδούχοι μείωσαν στους τέσσερις, 7-11 , με τους Στιφάδο να πραγματοποιούν ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 2-3 και να κλείνουν τη περίοδο σε οδηγού με σκορ 12-15. Οι Πρόκος, Τζελέπης και Παγουλάτος πέτυχαν από 4 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Σωτηρόπουλος.

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού ή Reload με τον Ορέστη να στήνει ένα τρίποντο πάρτυ έξω από τη γραμμή των 6.75 προσπέρασαν για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση με βραχεία κεφαλή, 22-21, για να έρθει η άμεση απάντηση της ομάδας του Χατζή, καθώς με δυο σερί εύστοχα σουτ τριών πόντων των Πρόκο και Παγουλάτου επανέφεραν τη τάξη για λογαριασμό της ομάδας τους, 22-27, με το τέλος του ημιχρόνου να του βρίσκει μπροστά με σκορ 26-33. Από 6 πόντους πέτυχαν οι Ρωμοσιός, Παγουλάτος και Πρόκος , ενώ 6 είχε και ο Ορέστης.

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξεδιπλώσουν στο παρκέ του Athens Sports Hall ένα μεγάλος μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων, έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, έλεγξαν τα ριμπάουντ και έτρεξαν με απόλυτη επιτυχία στο ανοιχτό γήπεδο με τη διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτερη τιμή της ,36-51, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης να δείχνει το υπέρ τους 44-58. Ο Ρομωσιός πέτυχε 7 πόντους ,ενώ 6 είχε ο Δακουτρός .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα, 47-63 και 52-66 , ή Reload αντέδρασε και μείωσε στους εννέα,60-69, με τη προσπάθεια αντεπίθεσης να μένει ημιτελής , καθώς το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τους Στιφάδο να πανηγυρίζουν τη τέταρτη νίκη στη διοργάνωση με σκορ 64-77.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Πρόκος με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Πιέρρος Γουρνάς είχε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο .

Οι Στιφάδο Bulls είχαν 14/39 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 19/22 βολές, 32 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 7 κλεψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 23/50 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 6/8 βολές, 40 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 10 κλεψίματα και 14 λάθη .

Reload(Περιβολάρης): Δακουτρός 14, Λουφόπουλος 4, Γουρνάς 14, Σαραντόπουλος 2, Σωτηρόπουλος 8, Πανταζής 6, Καραγκούνης, Ορέστης 16.Βελέντζας, Σαραντόπουλος 4, Αθανασιάδης 6, Αβανίδης 21, Τομαράς 6, Σουρλίγκας, Κωστάκης 7, Σταφυλάς 7.

Στιφάδο Bulls(Πρόκος) : Πρόκος 19, Παγουλάτος 11, Τσελέμπης 9, Ρωμοσιός 21, Καττής 11, Νικολετάκης, Πολίτης 6, Καραβασάνης, Κουλούρης.

Τι μας άρεσε : Η ικανότητα του Πρόκου να οδηγεί τη πορτοκαλί στο καλάθι κάθε φορά που η ομάδα του χρειαζόταν σκορ!