21/10/2023
Brooklyn Nerds 8 10 12 17 - 47 -
Red Goats 9 6 9 6 - 30 -

Aν έχεις Φορτσάτο διάβαινε!

Σάββατο βράδυ στο Δημοτικό Κλειστό Ζωφριάς, έχοντας όπλο την άμυνα και τα ριμπάουντ, οι Brooklyn Nerds έφτασαν στην τρίτη τους νίκη επικρατώντας με 47-30 τον Red Goats. Πάμε να δούμε αναλυτικότερα τι συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Στην αρχή του πρώτου δεκαλέπτου, ο Zαμπούρας (4π.) πήρε γρήγορα μπρος για τους Nerds, οι οποίοι όμως απώλεσαν το αρχικό τους προβάδισμα, μετά τους έξι πόντους του Γιακουμή από τους Red Goats. Kόσσυβας και Παπαντωνίου προσέθεσαν δύο πόντους στον λογαριασμό τους από πλευράς γηπεδούχων, αλλά οι τρείς του Ερρίπη ήταν αρκετοί για να στείλουν το σκορ στο 8-9 και να δώσουν το προβάδισμα στους Red Goats.

Ο Φορτσάτος έκανε αισθητή την παρουσία του με το που μπήκε στο παρκέ, βάζοντας έξι πόντους και οδηγώντας τους Nerds σε ένα μικρό σερί στα πρώτα τρία λεπτά. Γιαννόπουλος  και Γιακουμής με δύο πόντους έκαστος ηγήθηκαν της επιθετικής προσπάθειας των Red Goats, οι οποίοι ωστόσο με ένα εύστοχο δίποντο του Παπαναστασίου, έμειναν πίσω στο σκορ με 18-15 στο τέλος του ημιχρόνου.

Σε παρόμοιο ρυθμό κινήθηκαν οι δύο ομάδες και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ερρίπη (3π.), τον Πέτσα και τον Γιαννόπουλο (4π.) να σκοράρουν για τους Goats. Aπό την άλλη, ο Ζαμπούρας με τέσσερις ξεμπλόκαρε στην αρχή τους Nerds, οι οποίοι με τέσσερις πόντους του Γιαννουλάκη και δύο του Kόσσυβα στο τέλος ξέφυγαν με αέρα έξι πόντων, 30-24, στο φινάλε της περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του Φόρτσατου, ο οποίος με 11 δικούς του πόντους οδήγησε σε ασφαλή μονοπάτια τους Brooklyn Νerds, έχοντας στο πλευρό του τον Παπαντωνίου με τέσσερις. Οι τέσσερις πόντοι του Ερρίπη έκλεισαν την αναμέτρηση, στην οποία οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 47-30 τελικό σκορ.

Betsson MVP για τους Brooklyn Nerds αναδείχτηκε ο Ευστάθιος Φορτσάτος με 19 πόντους, 12 ριμπάουντ και 2 κοψίματα σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Brooklyn Nerds (Φορτσάτος) : Γιαννουλάκης 6, Ζαμπούρας 10 (9ριμπ..), Κοντορουχάς, Κόσσυβας 4, Λιατόπουλος, Παπαναστασίου 2, Παπαντωνόπουλος 6, Φορτσάτος 19 (12ριμπ.), Χωριανόπουλος, Χατζητούρνος.

Red Goats (Γιακουμής): Βρύσης 2, Γιακουμής 10 (14ριμπ.), Ερρίπης Κων. Ι. 4, Γκολιανόπουλος 2, Πέτσας 6, Ερρίπης Αντ. Ι. 6 (10ριμπ.)

Τι μας άρεσε: Το βάθος των Brooklyn Nerds!