11/07/2021
LazerWolves 14 14 12 19 - 59 -
Sun City Spurs 10 17 18 12 - 57 -

Αν έχεις Κατσαλή, όλα είναι ωραία!

Δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα για τους Lazers στον όγδοο όμιλο της Summer Development League, καθώς για την τέταρτη αγωνιστική επικράτησαν δύσκολα των Sun City Spurs με 59-57 στο κλειστό του Κολωνού!

Με τον Κατσαλή να ξεκινάει ορεξάτος το ματς πετυχαίνοντας 11 πόντους, οι Lazers πήραν τα ηνία του ματς στο ξεκίνημα της συνάντησης με 14-10. Το δίδυμο Κοντογιάννη.- Ντεντόπουλου έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά με 4 πόντους έκαστος, ενώ 2 πρόσθεσε ο Γιουλούντας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους Sun City Spurs να είναι ελαφρώς καλύτεροι και με ακόμη 7 πόντους του Κοντογιάννη, 6 του Γιουλούντα και 3 του Γιάννη Μπόζα, μείωσαν στον πόντο, 28-27. Τους γηπεδούχους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Κατσαλής και Παπαθωμάς με 7 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι οράνιε ήταν ανώτεροι και με δράστες στην επίθεση τους Κοντογιάννη (6π), Νίκο Μπόζα (5π) και Γιάννη Μπόζα (3π), προσπέρασαν και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 40-45. Για τους Lazers σε εκείνο το σημείο το κουπί στην επίθεση τραβούσαν οι Κατσαλής και Παπαθωμάς με 5 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 40-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Lazers έβαλαν εκ νέου μπρος τις μηχανές τους και με τον Κατσαλή να δείχνει ασταμάτητος με ακόμη 13 δικούς του πόντους, αλλά και 3 του Δουνδουλάκη, έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 59-57. Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Spurs για να πάρουν την πρώτη τους νίκη, ωστόσο οι 8 πόντοι που πέτυχαν τα αδέρφια Μπόζα δεν ήταν αρκετοί.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/19 βολές, 16/51 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/9 βολές, 21/41 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Hall of Brands mvp των Lazers ο Κατσαλής με 36 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 9/16 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος των Sun City Spurs Ο Ντεντόπουλος με 8 πόντους, έχοντας 4/6 βολές και 2/3 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Lazers (Αντωνακόπουλος): Κατσαλής 36 (4), Μοσχάκης, Κάκαλης 3, Παπαθωμάς 8 (1), Ουσακλίδης 2, Αντωνακόπουλος 3, Δουνδουλάκης 7

Sun City Spurs (Χριστόπουλος): Γιουλούντας 10, Μπόζας Ν. 9 (1), Κοντογιάννης 20 (1), Ντεντόπουλος 8, Μπόζας Γ. 10 (1), Σαπουντζής

Τι μας άρεσε: Οι αρκετές ανατροπές του σκορ!