19/11/2019
Brazzerzz Beachterzz 13 5 20 15 - 53 -
Panzerakia 11 12 9 6 - 38 -

Αν έχεις Ζώτο, διάβαινε…

Με τον Ηλία Ζώτο να σημειώνει μεγάλα τρίποντα και να ξεκολλά τους Brazzerzz Beachterzz, το συγκρότημα του Βασίλη Δημητριάδη πήρε σπουδαία νίκη με 53-38, κόντρα στα Panzerakia!

Από την πρώτη περίοδο, το παιχνίδι μας έδειξε το στίγμα του, αφού και οι δύο ομάδες ήθελαν να επιβάλλουν την δύναμη τους μέσα στην ρακέτα. Οι Brazzerzz Beachterzz ήταν λίγο καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 13-11, έχοντας σε καλή μέρα τον Άγγελο Δριβάκο που σημείωσε 4 πόντους. Για τα Panzerakia, 6 πόντους έβαλε ο Ηλίας Φανουργιάκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις σωστές οδηγίες του coach Χριστόπουλου, οι «κίτρινοι» έσφιξαν την άμυνα τους και με πλουραλισμό στην επίθεση ( Πάγκαλος 4π, Πάλλας 2π, Φανουργιάκης 2π, Γκάνης 2π.), έτρεξαν ένα επιμέρους 12-5 και προηγήθηκαν με 23-18 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για τους Beachterzz, 2 πόντους έβαλε ο Σπύρος Μανωλάτος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και με τον Ζώτο να δείχνει την τεράστια κλάση του (4 τρίποντα σε 5 επιθέσεις), οι Brazzerzz Beachterzz έτρεξαν ένα επιμέρους 13-0 και πέρασαν μπροστά στο σκορ, παίζοντας παράλληλα και εξαιρετική άμυνα. Η τρίτη περίοδος, έκλεισε στο 38-32 υπέρ των Beachterzz. Για τους «κίτρινους», 5 πόντους έβαλε ο Ηλίας Φανουργιάκης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Brazzerzz Beachterzz με την μεγάλη εμπειρία τους, όχι μόνο διαχειρίστηκαν το προβάδισμα που είχαν αλλά και το αύξησαν, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 15, 53-38. Δημητριάδης από τη μία με 6 πόντους και Πάλλας από την άλλη με 6, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε αυτό το διάστημα. Το τελικό σκορ, αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης, μιας και οι Beachterzz, ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

MVP του παιχνιδιού παρόλο που δεν ήθελε ήταν ο Βασίλης Δημητριάδης με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Πάγκαλος με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 19/48 εντός πεδιάς, 5/16 τρίποντα και 10/18 ελεύθερες βολές. Πήραν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές τη μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, τα Panzerakia είχαν 17/76 εντός πεδιάς, 3/18 τρίποντα και 1/6 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 8 λάθη και 3 τάπες.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Ζώτος 12, Χολέβας 2, Παπασχοινόπουλος 4, Δριβάκος Φ 4, Δριβάκος Α 6, Δημητριάδης 10, Μανωλάτος 8, Τσίτουρας 7.

Panzerakia (Χριστόπουλος): Πάλλας 5, Πάγκαλος Λ, Γκανής, Φανουργιάκης Σ, Πάγκαλος Δ 8, Μαλλιαρός 8, Φανουργιάκης Η 15, Παπαδόπουλος 3, Σακελλαρίου 3

Τι μας άρεσε: Δυνατό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες!