14/01/2024
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 21 6 12 12 - 51 -
Λύκοι 12 8 20 8 - 48 -

Αν η αυταπάρνηση είχε όνομα, θα την έλεγαν... Αρισταίο!

Οι Δημητράτος, Φιλιππόπουλος και Παούρης είδαν τις προσπάθειές τους από τα 6.75 να βρίσκουν στόχο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και παρά τις όμορφες προσπάθειες των Ιατρού και Καρακώστα που προσπάθησαν πολύ, προηγήθηκαν με 21-12 για πρώτο δεκάλεπτο. Η ζώνη που γύρισαν την άμυνά του οι Λύκοι δυσκόλεψε τον Αρισταίο, με τους Νίτσικα και Κούβελα να βάζουν μπροστά, για τη μείωση σε 27-20 για ημίχρονο.

Ο Μανούρης έκανε τα πάντα σωστά στην τρίτη περίοδο, ξεκόλλησε τον Αρισταίο όταν οι Λύκοι πλησίασαν και φάνηκε πως θα έδινε το προβάδισμα σχεδόν σε διψήφιο με το τέλος του δεκαλέπτου, αλλά ένα τρίποντο του Καρακώστα και ένας φοβερός Κούβελας γύρισαν το παιχνιδί με την περίοδο να κλείνει στο 39-40 για Λύκους. Η κούραση όμως ήρθε ως φυσικό αποτέλεσμα για την παρέα του Ιατρού, ο Αρισταίος δεν ήθελε με τίποτα να χάσει, με αποτέλεσμα η... αρμάδα του coach Δεμένεγα να πάρει τη νίκη με τελικό σκορ 51-48.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αριστείδης Δημητράτος με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Ιατρού με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλεψίμο, 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 6/24 δίποντα, 8/32 τρίποντα, 15/25 βολές, 34 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/48 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 12/20 βολές, 47 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 16 λάθη.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Δρόσος 2, Τούντας 3, Δημητράτος 12, Βρεττός, Μανούρης 17, Σέρβος, Τζίγκος, Δούρος, Φιλιππόπουλος 5, Περδικάρης 3, Παούρης 9.

Λύκοι (Ιατρού): Κουρούβανης 7, Κούβελας 15, Νίτσικας 2, Δρόσος, Καχριμάνης, Καρακώστας 11, Ιατρού 13.

Τί μας άρεσε: Η αυταπάρνηση και των δύο ομάδων!