07/07/2022
Fat Ballers 20 30 12 18 - 80 -
Leathal Pistols 20 26 12 18 - 76 -

Αν και δύσκολα τα κατάφεραν οι Fat Ballers!

Δύο ομάδες αρκετά δυνατές πάλεψαν για μια θέση στα ημιτελικά της διοργάνωσης έτσι μετά από αρκετή ώρα οι Fat Ballers κατάφεραν να βγουν νικητές και να κερδίσουν τους Pistols με τελικό σκορ 80-76.

Και οι δύο ομάδες από την αρχή έδειξαν ότι είναι αρκετά ίδιες με τις ίδιες κινήσεις και τον ίδιο ρυθμό κάτι που αποτυπώθηκε και στο σκορ καθώς από την μια οι Fat Ballers με τον Καραγιαννίδη και οι Pistols από την άλλη με τον Φορίδη ανέβασαν αρκετά ψηλά το σκορ έχοντας ισοπαλία στο τέλος του δεκαλέπτου με 20-20.

Στην δεύτερη περίοδο όμως τα πράγματα ελαφρώς θα αλλάξουν καθώς οι Fat Ballers χάρης σε έναν πολύ καλό ρυθμό που είχαν αναπτύξει κατάφεραν με τον Τσιτσινάκη αλλά και με τον Χατζηβρέττα να δημιουργήσουν μια μικρή διαφορά 4 πόντων που οι Pistols παρά τις προσπάθειές του δεν μπόρεσαν αρχικά να καλύψουν.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά χαλαρό και για τις δύο ομάδες οι οποίες είχαν σαν προτεραιότητα την άμυνα και σε συνδυασμό με τα αρκετά άστοχα σουτ το σκορ θα κυμανθεί σε αρκετά χαμηλά επίπεδα , με τους Fat Ballers όμως να κρατούν ακόμα την μικρή διαφορά.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως τα αίματα θα ανάψουν αρκετά καθώς και οι δύο ομάδες ήθελαν πάση θυσία αυτή την νίκη , τελικά νικητές από αυτή την μάχη θα βγουν οι πιο αποτελεσματικοί Fat Ballers με σκορ 80-76 παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Καραγιαννίδης ο οποίος έβαλε 25 πόντους και πήρε 6 ριμπάουντ.

Ενώ για την ομάδα των Pistols άξιος αναφοράς είναι ο Δημήτρης Φορίδης ο οποίος έβαλε 20 πόντους και πήρε και αυτός 6 ριμπάουντ.

Fat Ballers: Χατζηβρέττας 13 (3) , Μουστόπουλος 2 , Μήτκος 8 (1) , Καραγιαννίδης 25 (3) , Τσιτσινάκης 16 (2) , Γιαχανατζής 3 (1) , Εδιρνέλης 2 , Κεραμίδης 11

Pistols: Κάλλιας , Κουκουρέλης 16 (2) , Φορίδης 20 (2) , Δαμουλάκης 6 (1) , Πρωτογερόπουλος 2 , Πρεβεζιάνος 5 (1) , Αγτσίδης 1 , Πετρόβαλης 14 (1) ,  Καραγκιαούρης 12