16/02/2022
Valhalla Phantoms 10 16 11 16 - 53 -
Skroutz 11 9 4 3 - 27 -

Αν κερδίζει, θα ελπίζει η Valhalla!

Το όγδοο ροζ φύλλο αγώνα της πήρε στον τρίτο όμιλο της D2-League η Valhalla, καθώς για την 12η αγωνιστική κέρδισε το Skroutz με 53-27 στο κλειστό του Κολωνού και μείωσε την απόσταση από την πεντάδα στον πόντο!

Αν και βρέθηκε να χάνει δύο φορές με 4 πόντους, 4-0 & 8-4, το Skroutz έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 10-11, χάρη σε 5 πόντους του Παπαδόπουλου, 4 του Λεωνάκη και καλάθι του Φέτσιου. Το δίδυμο Τρισκογιάννη – Γεωργιτσέα με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2 πρόσθεσε ο Κολέγκας.

Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο του αγώνα, εκεί όπου με 7 πόντους του Μακρή και 5 του Γεωργιτσέα, η Valhalla έχτισε διψήφια διαφορά 11 πόντων, 24-13, 3:50 για την ανάπαυλα. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι και με 5 νέους πόντους του Παπαδόπουλου και 4 του Βελισσαρίου, μείωσαν στους 6, 26-20!

Μια επανάληψη της δεύτερης περιόδου παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Valhalla να έχει να τον απόλυτο έλεγχο και με τρίποντο του Μαργέτη και βοήθειες των Κιούρα, Μακρή, Τρισκογιάννη και Τσιτίνη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +13, 37-24. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για το Skroutz στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε ο Βαρβιτσιώτης, ενώ 2/2 βολές είχε ο Φέτσιος. Σκορ τρίτης περιόδου 37-24!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Γεωργακά δεν έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να ελπίζει για την ανατροπή και με εύστοχες προσπάθειες των Μαργέτη, Γεωργακά, Γεωργιτσέα, Μακρή και Τσιτίνη, έφτασε στη νίκη με 53-27. Για τους Σκρουτζαίους στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκε ο  Παπαδόπουλος, σκοράροντας 3 πόντους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 0/1 βολή, 22/49 δίποντα και 3/15τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/16 βολές, 6/40 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 23 λάθη.

Κορυφαίος της Valhalla ο Μακρής με 13 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για το Skroutz ο Λεωνάκης με 4 πόντους, έχοντας 2/6 βολές, 1/6 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 20 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 5 λάθη.

Valhalla (Γεωργακάς): Δρόσσος, Γεωργιτσέας 13 (1), Τσιτίνης 6, Τρισκογιάννης 4, Κιούρας 4, Μακρής 13 (1), Γεωργακάς 4, Κολέγκας 2, Ζαμπάρας, Μαργέτης 7 (1)

Skroutz (Φέτσιος): Πουλής 2, Φέτσιος 2, Βαρβιτσιώτης 2, Βελισσαρίου 4, Λεωνάκης 4, Παπαδόπουλος 13 (2), Παπαδάκης

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της συνάντησης!