04/02/2024
Basket Maniacs 10 14 11 19 - 54 -
Flying Circus 17 12 18 6 - 53 -

Αναπνέουν οι Maniacs!

Μεγάλη νίκη πήραν χθες στο κλειστό της Ζωφριάς οι Basket Maniacs, καθώς για την 20η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League κέρδισαν το Flying Circus με 54-53, παρά το γεγονός πως βρέθηκαν να χάνουν με 33-47, ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού η παρέα του Πιπιλή στον πρώτο γύρο είχε κερδίσει με 61-63!

Καλύτερο ήταν το Flying Circus στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με δύο τρίποντα του Σωτηρόπουλου, 4 πόντους του Κάκια, 4 του Γκέκα και τρίποντο του Αλεξάκη, προηγήθηκε με 10-17. Ο Στενάκης και ο Αρβανιτίδης με 3 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Δημητριάδης και Καλαμιώτης.

Στη δεύτερη περίοδο οι "Μανιακοί" βρήκαν τα πατήματά τους και με έμμεσο τρίποντο του Καλαμιώτη και τριποντάκι του Αρβανιτίδη, πλησίασαν στο καλάθι, 24-26. Το σκορ του πρώτου μέρους, 24-29, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Αλεξάκης με γκολ φάουλ, ενώ νωρίτερα ο Σωτηρόπουλος σημείωσε το τρίτο τριποντάκι του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το "Τσίρκο" πάτησε γκάζι και με 6 πόντους του Γκέκα, 4 του Πιπιλή και 4 του Αλεξάκη, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 35-47! Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Basket Maniacs, παρά τους 5 πόντους που πέτυχε ο Στενάκης. Σκορ τρίτης περιόδου 35-47!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Maniacs μπήκαν αποφασισμένοι να παλέψουν για την ανατροπή και με 7 πόντους του Καλαμιώτη, 5 του Σπύρου Στασινόπουλου και 4 του Δημητριάδη, κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα με 54-53! Μόνος του πάλευε για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Κάκιας, πετυχαίνοντας τους 5 από τους 6 πόντους της ομάδας του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/17 βολές, 16/41 δίποντα και 5/26 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/11 βολές, 16/43 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Betsson MVP των Basket Maniacs ο Δημητριάδης με 8 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος του Flying Circus ο Σωτηρόπουλος με 11 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 1/1 δίποντο και 3/6 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Στενάκης 10, Αρβανιτίδης 10 (2), Δημητριάδης 8 (1), Καλαμιώτης 15 (2), Σασσάς 2, Στασινόπουλος Γ., Στασινόπουλος Σ. 9

Flying Circus (Πιπιλής): Αλεξάκης 12 (1), Ασημακόπουλος, Γκέκας 13, Κάκιας 13 (1), Πιπιλής 4, Σωτηρόπουλος 11 (3)

Τι μας άρεσε: Η αντεπίθεση των Maniacs στα τελευταία λεπτά!