20/10/2023
Paraliers 15 17 14 11 - 57 -
Draft Fathers 4 17 6 16 - 43 -

Άνετοι και ωραίοι οι Paraliers!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Paraliers όντας καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, έφτασαν δίκαια στη τριτη διαδοχική νίκη κόντρα στους Draft Fathers με σκορ 57-43!

Στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Τσαϊρέλη και Β.Σκόρδο να ηγούνται των προσπαθειών τους βρέθηκαν στο τέλος της περιόδου στο συν έντεκα με σκορ 15–4.

Σε συνέχεια του παιχνιδιού είχαμε την απόλυτη ισορροπία μεταξύ των δύο ομάδων, καθώς το δεκάλεπτο τελείωσε με τα επιμέρους 17–17. Ο Βασίλης Σκόρδος πρόσθεσε ακόμα 5 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ εξαιρετικός κάτω από τα δύο καλάθια ήταν ο Βλαχοθανάσης από την πλευρά των Draft Fathers. Το δεκάλεπτο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 32–21.

Οι Paraliers με την επιστροφή τους στο παρκέ της Basketaki Arena ανέβασαν την απόδοση τους στην άμυνα, έκλεψαν μπάλες, έλεγξαν τα ριμπάουντ, είχαν άρτια κυκλοφορία με σωστές επιλογές στο πέντε εναντίον πέντε, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Βασίλη Σκόρδο να είναι εκ νέου εξαιρετικός, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή έχοντας διαφορά δεκαεννέα πόντων με σκορ 46–27.

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς με σκορ 57-43!

Betsson MVP ο Βασίλης Σκόρδος με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασιστ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Παναγιώτης Βλαχοθανάσης τελείωσε με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 23/53 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5/10 βολές, 46 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/30 δίποντα, 4/25 τρίποντα, 9/14 βολές, 31 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 15 λάθη .

Paralliers:(Α.Σκόρδος): Βενιανάκης, Καρουζάκης, Μπαϊωμνιωτης 4, Πασχόπουλος 4, Αλέξανδρος Σκόρδος 11, Βασίλης Σκόρδος 23, Τσαϊρέλης 15.

Draft Fathers(Σκληράκης): Βλαχοθανάσης 17, Ζωγράφος 2, Λαρεντζάκης 12, Μαστόρος 1, Ρουσουνέλος 2, Σκληράκης 9.

Τι μας άρεσε : Το τρίτο δεκάλεπτο των νικητών, αλλά κι η απόδοση, επιθετικά,του Βασίλη Σκόρδου!