17/02/2020
Iron Maidan 16 7 20 13 - 56 -
Peristeri Trelleborg 9 15 11 6 - 41 -

Αναγεννημένοι οι Iron Maidan!

Κυρίαρχοι και νικητές βγήκαν από το παιχνίδι με την Peristeri Trelleborg οι Iron Maidan, οι οποίοι επικράτησαν με σχετική ευκολία 56-41. Με αυτή τη νίκη οι Iron Maidan πέτυχαν την τέταρτη διαδοχική τους νίκη και ανέβηκαν στο 6-8 και πλέον ατενίζουν το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία όσον αφορά την υπόθεση παραμονή.
Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Iron Maidan, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των Peristeri Trelleborg και προηγήθηκαν με 14-4 και 2'24 για το τέλος του δεκαλέπτου. Τελικά η Peristeri Trelleborg αντέδρασε και έκλεισε πίσω με 16-9. Πρώτος σκόρερ ο Ζηρίνης για τους Iron Maidan με οχτώ πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Τύρος με τέσσερις.
Εκ διαμέτρου αντίθετη η δεύτερη περίοδος, καθώς η αντίδραση της Peristeri Trelleborg ήταν αναμενόμενη, όχι όμως η καθίζηση των Iron Maidan. Ενώ στην αρχή με πέντε πόντους οι Iron Maidan πέρασαν μπροστά με 21-9,αλλά η Trelleborg με φοβερή αντεπίθεση και 13 αναπάντητους πόντους πέρασαν πάλι μπροστά με 21-22. Σκορ πρώτου ημιχρόνου λοιπόν 23-24 για την Peristeri Trelleborg που είχε πρώτο σκόρερ τον Παύλου με έξι, τον Δρακόπουλο με πέντε και Τύρο με τέσσερις, ενώ οι Iron Maidan τον Δέλλιο με τρεις και τον Ζηρίνη δύο.
Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου οι Iron Maidan πήραν πάλι το προβάδισμα με τον Δέλλιο να είναι σε φοβερή κατάσταση. Στα πρώτα τρία λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 12-3 με τον Δέλλιο να πετυχαίνει οχτώ πόντους με δύο τρίποντα. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι Peristeri Trelleborg έμειναν πίσω πάλι με 13 πόντους από το τρίτο τρίποντο του Δέλλιου με 4’57” για το τέλος. Τελικά η Trelleborg έριξε την διαφορά στους οχτώ με το τελικό σκορ περιόδου να είναι 43-35. Ο Δέλλιος πραγματοποίησε φοβερό δεκάλεπτο με 12 πόντους για τους γηπεδούχους, ο ο Δρακόπουλος με τέσσερις και ο Τύρος με τρεις για την Peristeri Trelleborg.
Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Peristeri Trelleborg έριξε την διαφορά στους τέσσερις, 43-39 με 8’31” για την λήξη. Άμεση η απάντηση των Iron Maidan, οι οποίοι ξαναπήραν προβάδισμα με 46-41 με 5’56” να απομένουν. Με εννέα σερί πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο και χωρίς να δεχτούν κανένα πήραν την νίκη με 56-41 και πήραν το τέταρτο σερί ροζ φύλλο αγώνα. Ο Παληγιάννης ήταν πρώτος σκόρερ με εφτά πόντους για τους νικητές, από δύο έβαλαν οι Τύρος, Δρακόπουλος και Παύλου για τους ηττημένους.
Mvp της αναμέτρησης  ήταν ο Δέλλιος με 15 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 1/1 δίποντο και 4/8 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος για την Peristeri Trelleborg ο Τύρος με 13 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 5/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, είχε 1 μπλοκ και έκανε 2 λάθη.
Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/18 βολές, 15/36 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 23 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/15 βολές, 14/58 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, είχαν 4 τάπες και έκαναν 12 λάθη.
Iron Maidan (Μαρινάκης): Παληγιάννης 9 (10ρ), Μακρής 4 (6ρ 4κλ), Ζηρίνης 14, Παπαδημητρίου 2 (6ρ), Κίσσας (6ρ), Κόντης 4, Φωτεινάκης 8 (1), Δέλλιος 15(4 τρ 12ρ).
Peristeri Trelleborg (Καραδενιζλής): Βαγενάς, Τάτσης 2 (7ρ), Δαλέζος, Μονιός 2, Σταυρόπουλος, Τύρος 13 (8ρ 6κλ), Παύλου 10 (9ρ 5κλ), Τσίντζας 2, Δρακόπουλος 12 (1τρ 7ρ 3κλ).
Τι μας άρεσε: Η ανατροπή της Trelleborg στο δεύτερο δεκάλεπτο και το δεύτερο ημίχρονο των Iron Maidan.