13/11/2022
New York Pic-Knicks 12 10 13 11 - 46 -
Pourangers BC 9 9 26 9 - 53 -

Ανάκαμψη στο δεύτερο μισό και νίκη για τους Pourangers!

Στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development2, οι Pourangers πραγματοποιώντας εξαιρετικό τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο επιβλήθηκαν των NY Pic-Knicks με σκορ 46-53 .

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με βραχεία κεφαλή(6-7). Οι New York αντέδρασαν και προσπέρασαν με τρείς(10-7), κλείνοντας τη περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 12-9 .

Στις πρώτες στιγμές του δευτέρου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έπαιξαν σπουδαία άμυνα με τους Αντωνόπουλο, Αγγελίδη και Στρογγύλη να αναλαμβάνουν με απόλυτη επιτυχία το σύνολο των επιθέσεων της ομάδας τους. Στα μέσα του δεκαλέπτου έφτασαν να προηγούνται με 8 πόντους διαφορά(19-11). Ωστόσο η ομάδα του Γεωργιόπουλου κατάφερε να ρίξει την διαφορά στους τέσσερις(20-16), με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 22-18 υπέρ των Pic-Knicks .

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Pourangers ξύπνησαν από το αγωνιστικό λήθαργο στον οποίο βρισκόντουσαν στο πρώτο μέρος την αναμέτρησης. Με τους Σταυρόπουλο(10π) και Δραγάνη(6π) να πραγματοποιούν εκπληκτική εμφάνιση στο κλειστό της Basketaki Arena, έκλεισαν τη προτελευταία στροφή στο+9 με σκορ 35-44 . Για τους γηπεδούχους σε αυτό το  διάστημα ξεχώρισαν οι Καντεράκης και Αντωνόπουλος με 4 πόντους .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς στους 12 πόντους(37-49). Οι γηπεδούχοι  κατάφεραν να φτάσουν μέχρι το -5 (46-51), με την προσπάθεια ανάκαμψης να μένει ημιτελής. Η λήξη βρήκε τους Pourangers να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 46-53.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θωμάς Δραγάνης με 15 πόντους, 17 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ο Στρογγύλης είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ .

Οι NY Pic-Knicks είχαν 18/50 δίποντα, 1/12 τρίποντα, 7/14 βολές, 43 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 12 λάθη, ενώ οι Pourangers είχαν 17/47 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 7/15 βολές, 40 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 8 κλεψίματα και 5 λάθη

NY Pic-Knicks(Κωφόπουλος): Αγγελίδης 6, Αντωνόπουλος 10, Γεωργακίου 3, Καντεράκης 6, Κωφόπουλος, Πόζιος 4, Στρογγύλης 17, Τσίκνας .

Pourangers(Γεωργιόπουλος): Γεωργιόπουλος 2, Δραγάνης 15, Μπούτζης 2, Παπαδόπουλος 11, Πιστεύος 2, Σταυρόπουλος 19 Στρατόπουλος 2.