17/04/2024
Porto Raftors 14 16 10 27 4 71 -
Ανακασιακός 12 20 14 21 7 74 -

Ο Ανακασιακός στον τελικό σε ματς διαφήμιση!

Σε έναν τρομερό ημιτελικό, διαφήμιση για την διοργάνωση που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ανακασιακός έκαμψε την αντίσταση των εκπληκτικών Porto Raftors και θα συναντήσει τους Proboraptors στον μεγάλο τελικό του Σαββάτου!

Οι ομάδες δεν ανέβασαν ψηλά την ένταση του στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν σχετικά ισορροπημένο και οι Porto Raftors με τρίποντο του Σιαχάμη, πήραν το προβάδισμα με 14 – 12. Ο Γιάννης είχε πετύχει ακόμα ένα τρίποντο στην αρχή και πήρε πολύτιμες βοήθειες από τον Δ.Μπαντουβάκη που σκόραρε 4 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, ο Ανακασιακός που έπαιζε συνέχεια miss match στηρίχθηκε στο κλασσικό δίδυμο των Ρομποτή(6) και Σμάγκιν αλλά έδειξε να μην έχει μεγάλη συγκέντρωση στην τελική προσπάθεια και μοιραία βρέθηκε στο κυνήγι του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ομάδες ανέβασαν ρυθμό στην επίθεση, έφταναν πιο εύκολα στον τελικό στόχο με τον Ανακασιακό να γυρνάει τούμπα το ματς και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 30 – 32. Ο Σιαπατόρης με 6 πόντους μπήκε στην εξίσωση, ο Σμάγκιν το πήρε προσωπικά στην συνέχεια με 8 και ο Ρομποτής(6) ήρθε να κλείσει την επιθετική τριάδα των γηπεδούχων οδηγώντας τους στο προβάδισμα. Στο στρατόπεδο των Porto Raftors που ξεκίνησαν νωθρά αλλά ανέβασαν στροφές στη συνέχεια, Παπαγιαννάκος - Δ.Μπαντουβάκης τα έβαζαν από κοντά, Σιαχάμης - Γ.Μπαντουβάκης ευστοχούσαν από τα 6.75, κρατώντας την ομάδα τους σε απόσταση αναπνοής.

Στην τρίτη περίοδο, ο ταχύτατος Δ.Μπαντουβάκης έπαιζε μόνος εναντίον όλων καθώς πέτυχε και τους 10 πόντους της γηπεδούχου ομάδας, αλλά ο Ανακασιακός με τον Σμάγκιν να κυριαρχεί μέσα στην ρακέτα με 4 πόντους, τον Ρομποτή να προσφέρει 4 και τον Σιαπατόρη πρώτο σκόρερ με 6, ανέβασε τη διαφορά στο + 6(40-46).

Έσπασαν καρδιές στο τέταρτο, τελευταίο και τρομερό δεκάλεπτο, με τις ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και τον Σμάγκιν με μία βολή να στέλνει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο! Οι Porto Raftors με τον εκπληκτικό Σιαχάμη να βλέπει το καλάθι σαν βαρέλι με τέσσερα τρίποντα, τον Γ.Μπαντουβάκη να πετυχαίνει άλλο ένα και τον Σαβίτσκι να καταθέτει την ψυχή του στην άμυνα βρέθηκαν αγκαλιά με το ροζ φύλλο, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Σιαπατόρη να κάνει πράγματα και θαύματα με 11 πόντους και βολή τους Σμάγκιν στα τελευταία δευτερόλεπτα, έστειλαν το ματς στην παράταση(67-67).

Οι Porto Raftors προηγήθηκαν στο ξεκίνημα της παράτασης με καλάθι του Δ.Μπαντουβάκη, αλλά στη συνέχεια ο Ανακασιακός με καθαρότερο μυαλό και περισσότερες δυνάμεις, βρήκε λύσεις με Ρομποτή,Σιαπατόρη, Σμάγκιν και με την βολή του Αλεξίου στο τέλος κλείδωσε την νίκη και διαμόρφωσε το τελικό 71 – 74.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Έντγκαρ Σμάγκιν με 24 πόντους, 24 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Σιαχάμης με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Porto Raftors(Σιαχάμης): Γιάννης, Καραγιάννης 4, Γ.Μπαντουβάκης 6, Δ.Μπαντουβάκης 22, Παπαγιαννάκος 12, Σαβίτσκι 4(8ρ.), Σιαχάμης 23(7ρ.), Σουγιουλτζής.

Ανακασιακός(Ζαφειρόπουλος): Αλεξίου 1, Ζαφειρόπουλος, Καμζέλας(7ρ.), Κοτοπούλης, Μακρής,Ρομποτής 21, Σιαπατόρης 28, Σμάγκιν 24(24ρ.).

Τι μας άρεσε: Ματσάρα με τα όλα της,με δυνατές αλλά καθαρές μονομαχίες, μεγάλο ενδιαφέρον και τον νικητή να κρίνετε στην παράταση.