31/03/2023
Αναλώσιμοι 21 11 11 10 - 53 -
Ιπ-πότες 18 16 14 15 - 63 -

Αναλώσιμοι και Ιππότες αποχαιρέτησαν τη Master!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Basketaki Arena οι Ιππότες επικράτησαν για δεύτερη φορά φέτος των Αναλώσιμων με 53-63, με τις δύο ομάδες να αποχαιρετούν την Master League.

Αξιοσημείωτη παραγωγικότητα εκατέρωθεν στο ξεκίνημα, με τους Αναλώσιμους να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί κυρίως χάρη στο δίδυμο Χρονόπουλος (8π.) – Μανώλης (7π.) και τους Ιππότες να παραμένουν σε απόσταση αναπνοής, απαντώντας με Ντούκα (10π.), Γκουντόπουλο (3π.) και Καστανιά (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 21-18.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Ιππότες παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι αμυντικά και βρίσκοντας στήριγμα στους Γκουντόπουλο (9π.), Λακαφώση (4π.) και Ντούκα (3π.) πέρασαν μπροστά στο σκορ. Στην αντίπερα όχθη, οι Αναλώσιμοι βασίστηκαν στους Χρονόπουλο (4π.), Τάγαρη (2π.), Πολύδωρο (2π.) και Αντωνιάδη (2π.), κλείνοντας το ημίχρονο στο -2. Σκορ ημιχρόνου, 32-34.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν και πάλι ισορροπημένο, με τους Ιππότες ωστόσο να διατηρούν τα ηνία με πρωταγωνιστές τους Ντούκα (6π.), Λακαφώση (4π.), Κοσιαρά (2π.) και Νταλαμπίρα (2π.). Οι Αναλώσιμοι, ωστόσο, δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν, βρίσκοντας λύσεις από τους Μανώλη (5π.), Μειντάνη (2π.) και Χρονόπουλο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στις ειδικές καταστάσεις. Οι Ιππότες, όμως, πάτησαν το γκάζι και χάρη στο επιθετικό κρεσέντο του Κοσιαρά (8π.), αλλά και τα κομβικά τρίποντα του Γκουντόπουλου (6π.) έφτασαν τελικά στη νίκη και μάλιστα με διψήφιο προβάδισμα. Δεν κατάφεραν να αντιδράσουν έγκαιρα οι Αναλώσιμοι, που παρά την προσπάθεια των Μανώλη (2π.), Τόγια (2π.), Τάγαρη (4π.) και Χρονόπουλου (2π.) αποχαιρέτησαν την κατηγορία με ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Αναλώσιμοι είχαν 22/63 δίποντα, 1/16 τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Ιππότες είχαν 18/33 δίποντα, 5/17 τρίποντα και 12/26 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιαννάκη Ντούκα με 19 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 6 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Χρονόπουλος με 18 πόντους και double-double, έχοντας 9/19 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος) : Αντωνιάδης 4, Καστανιάς, Μανώλης 14 (1), Μειντάνης 5, Νικολόπουλος, Πολύδωρος 4, Τάγαρης 6, Τόγιας 2, Χρονόπουλος 18.

Ιππότες (Νταλαμπίρας) : Γκουντόπουλος 20 (4), Κοσιαράς 13, Λακαφώσης 9, Νταλαμπίρας 2, Ντούκα 19 (1).

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.