03/06/2022
Δαλάι Κλάμα 14 16 12 16 - 60 -
Αναλώσιμοι 9 16 20 13 - 72 -

Αναλώσιμοι στην παράταση!

Την Πέμπτη το βράδυ 2 Ιουνίου στο Μενίδι, σε ένα πολύ όμορφο ματς με εκατέρωθεν ανατροπές, οι Αναλώσιμοι κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 60-72 στην παράταση, απέναντι στους Δαλάι Κλάμα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους Δαλάι Κλάμα να ξεφεύγουν στο τέλος 14 – 9 με 5 συνεχόμενους πόντους από τον Κλούτσο. Για τους Αναλώσιμους ξεχώρισαν Γκουντόπουλος και Ταλιούρας που έβαλαν από ένα τρίποντο.

Οι Αναλώσιμοι έβαλαν δύο γρήγορα καλάθια στο δεύτερο δεκάλεπτο με Χρονόπουλο και Αργυρούδη, αλλά στη συνέχεια ήρθε καταιγίδα από τους Δαλάι. Γουρνάς(4), Μπαλατσός(3) και Μπέης, ήταν οι πρωταγωνιστές για το 12 – 0 των γηπεδούχων, με το σκορ να γίνεται 26 – 13. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και με πρώτα βιολιά τους Ανδρόνικο, Χρονόπουλο με 4 πόντους και τρίποντο του Αργυρούδη μείωσαν στους 3, για να έρθει ο Μπαλατσός με 4 δικούς του, να γράψει το 30 – 25 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι Αναλώσιμοι ήταν αυτοί που πήραν τα ηνία του αγώνα και με το δίδυμο Γκουντόπουλου με 7 και Αργυρούδη με 6 πόντους αντίστοιχα, να πρωταγωνιστούν στην επίθεση, προσπέρασαν 42 – 45. Για τους γηπεδούχους, πρώτο βιολί ήταν ο Παπαγιάννης με 4 πόντους, με τον Νικηταρά να ακολουθεί με τρίποντο.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι Αναλώσιμοι με τρίποντο του Αντωνιάδη και 6 συνεχόμενους πόντους του εκπληκτικού Γκουντόπουλου , ξέφυγαν με 10. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο λόγος ανήκε στους Δαλάι Κλάμα, που με 5 πόντους του Μπέη και βοήθειες από Λιακάκη, Γουρνά, έφεραν το ματς στα ίσια και το έστειλαν στην παράταση(58-58).

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν οι Αναλώσιμοι την παράταση, καθώς το επιμέρους σκορ ήταν 2-14. Χρονόπουλος και Ανδρόνικος έβαλαν από 5 πόντους, με τον Αργυρούδη να προσφέρει 4 για το τελικό 60 – 72.

Betssοn Mvp αναδείχτηκε ο Γιάννης Χρονόπουλος με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ και 2 μπλοκ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πιέρρος Γουρνάς με 14 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Οι Δαλάι είχαν 19 / 45 δίποντα, 4 / 30 τρίποντα, 10 / 20 βολές, κατέβασαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Αναλώσιμοι είχαν 17 / 41 δίποντα, 9 / 35 τρίποντα, 11 / 20 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Δαλάι Κλάμα(Μπουρελάκος): Γουρνάς 14(14ρ.), Κλούτσος 9, Λιακάκης 6, Μπέης 11, Μπαλατσός 7(14ρ.), Νικηταράς 3, Ντεμελής 4, Παπαγιάννης 6(7ρ.).

Αναλώσιμοι(Νικολόπουλος ): Ανδρόνικος 13(5 ασίστ), Αντωνιάδης 6,Αργυρούδης 15, Γκουντόπουλος 16(12ρ.), Νικολόπουλος , Ταλιούρας 9, Φωτίου, Χρονόπουλος 13(10ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι ανατροπές εκατέρωθεν από τις δύο ομάδες.