25/09/2022
Mpaloniakos 18 13 10 17 - 58 -
Pistachios 15 15 15 19 - 64 -

Ανανεωμένα τα Φιστίκια!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν στο κύπελλο οι ανανεωμένοι Pistachios, καθώς στην πρεμιέρα του Basketaki Cup κέρδισαν τον Μπαλονιακό με 58-64 , με τους ηττημένους να αφήνουν πολύ καλές εντυπώσεις, παρά την ήττα.

Όμορφο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τον Μπαλονιακό να προηγείται με 18-15, έπειτα από 8 πόντους του Μπαμπούση, 4 του Μασσαλή και 4 του Λεβεντούρη. Ο Ντούσιας με 5 πόντους και οι Κανελλόπουλος - Κοντογιάννης με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Μπαμπούση και τρίποντο του Ζαν Μπατίστ, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 31-30. Τους Pistachios κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Τάλαρος (4π), Γονιδάκης (4π), Κόντος (3π) και Κακαβάς (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τα "Φιστίκια" έσφιξαν την άμυνά τους και με 6 πόντους του Τσίτουρα και 3 του Ντούσια, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +4, 41-45. Ο Μπαμπούσης συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του Ζαγαριώτη, πετυχαίνοντας ακόμη 8 πόντους, φθάνοντας έτσι τους 20! Σκορ τρίτης περιόδου 41-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Κοντογιάννη άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Τάλαρο, Φλίγκο, Ντούσια και Γονιδάκη, έφτασε δύσκολα στη νίκη με 58-64. Πάλεψε μέχρι το φινάλε για την έκπληξη ο Μπαλονιακό, ωστόσο δεν του έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Μπαμπούση, Καρατσαρέα και Λεβεντούρη.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/24 βολές, 21/43 δίποντα και 1/12 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 κόψιμο. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 16/30 βολές, 21/52 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος του Μπαλονιακού ο Μπαμπούσης με 24 πόντους, έχοντας 2/3 βολές και 11/14 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Pistachios ο Τάλαρος με 10 πόντους, έχοντας 4/7 βολές και 3/7 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 τάπες.

Μπαλονιακός (Ζαγαριώτης): Δημητρόπουλος, Ζαν Μπατίστ 3 (1), Καρατσαρέας 8, Κόντης 2, Λεβεντούρης 7, Λιόντος 4, Μαντάς 2, Μασσαλής 2, Μπαμπούσης 24, Τζώλης 6

Pistachios (Κοντογιάννης): Γονιδάκης 6, Κακαβάς 6, Κανελλόπουλος 6, Κοντογιάννης 4, Κόντος 3 (1), Ντούσιας 12 (1), Τάλαρος 10, Τσίτουρας 10, Φλίγκος 7

Τι μας άρεσε: Το δυνατό φινάλε του αγώνα!