20/09/2023
L' Ovelha Negra 18 16 12 18 - 64 -
Limoges 21 18 24 22 - 85 -

Ανανεωμένη η Limoges!

Αν και για ένα ημίχρονο τα βρήκε σκούρα απέναντι στην L' Ovelha Negra, η Limoges ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και επικράτησε με 64-85 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 22ο όμιλο του Basketaki Cup!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την Limoges να προηγείται με 18-21, χάρη σε 10 πόντους του Βασίλη Ανδρ. Αντωνόπουλου, 4 του Δαβιλά και τρίποντο του Σουλελέ. Ο Ταχίρα με 8 πόντους και ο Γρηγορόπουλος με 6 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στον ίδιο ρυθμό κύλισε και το δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 6 πόντους του Βλάχου και 5 του Σηφακάκη, η L' Ovelha Negra προσπέρασε με 34-30, 2:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους και με τους Σταμάτη και Βασίλη Ανδρ. Αντωνόπουλο να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 34-39!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Λιμουζό" πήραν σημαντική διαφορά, αφού με 8 νέους πόντους του Βασίλη Ανδρ. Αντωνόπουλου, 7 του Παυλίδη, που έκανε τα μαγικά του για χατήρι του γιου του, του Πέτρου, και 4 του Δαβιλά, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 46-63! Δεν μπόρεσε η παρέα του Γρηγορόπουλου να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 5 πόντους του Χρυσανθόπουλου και τις βοήθειες των Ταχίρα - Κοκκινέλη. Σκορ τρίτης περιόδου 46-63!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι η Limoges έφτασε άνετα στη νίκη με 64-85, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Δαβιλά, Σταμάτη και Τριαντογιάννη. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Βλάχος, Σηφακάκης, Ταχίρα, Κλεφτόγιαννης, Λυμέρης και Χρυσανθόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/17 βολές, 22/43 δίποντα και 4/19 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/13 βολές, 25/48 δίποντα και 9/21 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 18  ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος της L'Ovelha Negra ο Ταχίρα με 18 πόντους, έχοντας 2/6 βολές, 5/8 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Betsson mvp της Limoges ο Βασίλης Ανδρ. Αντωνόπουλος με 25 πόντους, έχοντας 5/6 δίποντα και 5/6 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

L'Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Βλάχος 11, Σηφακάκης 7 (1), Ταχίρα 18 (2), Κλεφτόγιαννης 6, Σπαθής, Λυμέρης 2, Χρυσανθόπουλος 7 (1), Κοκκινέλης 6, Γρηγορόπουλος 7

Limoges (Δαβιλάς): Σουλελές 9 (1), Αντωνόπουλος Β. Α. 25 (5), Δαβιλάς 17 (1), Αντωνόπουλος Β.Ι. 2, Σταμάτης 10 (2), Παπαδόπουλος 4, Τριαντογιάννης 11, Παυλίδης 7

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!