22/09/2020
West Bombers 16 25 17 17 - 75 -
Loufides 13 12 8 7 - 39 -

Ανανεωμένοι και ελκυστικοί οι West Bombers!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν οι West Bombers στο Basketaki Cup, καθώς στην πρεμιέρα του ένατου ομίλου κέρδισαν εύκολα τους Loufides με 75-39 στο κλειστό του Κολωνού!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους West Bombers να προηγούνται με 16-13, χάρη σε 6 πόντους του Ρούσσου, 3 του Μουζακίτη και τριποντάκι του Χρόνη. Από την περιφέρεια βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση στα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι, με τους Μπίλια, Χατζηωαννίδη και Αυγουλή να έχουν από ένα τριποντάκι.

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Μαρκάτου ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με τους Ρούσσο (6π), Κουλούρη (6π) και Ζαχαρόπουλο (3π) να πετούν φωτιές, πήγε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 41-25. Δεν μπόρεσαν οι Loufides να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά το τρίποντο του Χασαπλαδάκη και τους 3 πόντους του Λιαράκου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Βομβιστές, αφού με ακόμη 6 πόντους του Κουλούρη, 4 του Ρούσσου και τρίποντο του Χρόνη, βρέθηκαν στο τέλος της τρίτης περιόδου στο +25, 58-33. Ο Μαραγκός με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των ασπρόμαυρων στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ από 2 πόντους είχαν οι Λάμπος και Μπούνος. Σκορ τρίτης περιόδου 58-33!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους West Bombers να κερδίζουν με 75-39 , έπειτα από 6 πόντους του Διονύση, 4 του Ρούσσου και τρίποντο του Χρόνη. Για τους Loufides στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Λάμπος και Λιαράκος με 4 και 2 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/28 βολές, 24/55 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Πήραν 54 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/7 βολές, 11/48 δίποντα και 4/16 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 1 τάπα.

Κορυφαίος των West Bombers ο Κουλούρης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 6/7 βολές, 5/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για τους Loufides ο Λάμπος με 6 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

West Bombers (Μαρκάτος): Διονύσης 7, Μπαρδούλης 2, Μουζακίτης 8, Χρόνης 13 (3), Ζαχαρόπουλος 7, Ρούσσος 22 (1), Κουλούρης 16

Loufides (Μπίλιας): Αυγουλής 5 (1), Ζουμπουλάκης Τ., Χατζηωαννίδης 2, Ζουμπουλάκης Γ. 2, Λιαράκος 8 (1), Μαραγκός 4, Μπίλιας 3 (1), Μπούνος 2, Χασαπλαδάκης 3 (1), Μπαλάσης 4, Λάμπος 6

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των West Bombers!