28/11/2021
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 8 17 18 11 - 54 -
Δαλάι Κλάμα 23 11 17 11 - 62 -

Ανανεωμένοι και πιο δυνατοί οι Δαλάι Κλάμα!

Ακόμη μια νίκη πήραν οι Δαλάι Κλάμα στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την έκτη αγωνιστική κέρδισαν σχετικά εύκολα τους Ανυπότακτους Γαλάτες με 54-62, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Οικονόμου, που στο ντεμπούτο του σταμάτησε στους 22 πόντους!

Εντυπωσιακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Δαλάι Κλάμα στο παιχνίδι, καθώς με 6 πόντους του Οικονόμου, 5 του Μπέη, άλλους 5 του Ντεμελή, 4 του Τσιάρα και τρίποντο του Σωτηράκη, προηγήθηκαν με 6-23. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 8-23, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Λαδάς με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι, ενώ νωρίτερα από 2 πόντους είχαν οι Τάσος Ανδρικόπουλος και Καζάνας.

Στην δεύτερη περίοδο ο Καζάνας έστησε το δικό του πάρτι μέσα στην ρακέτα και με 10 πόντους, έριξε την διαφορά για τους Γαλάτες στους 5, 18-23, 5:00 για την ανάπαυλα. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με ικανοποιητική διαφορά 9 πόντων, 25-34, με τον Μπέη να σκοράρει 4 πόντους και τον Μάγο να εκτελεί εύστοχα από την περιφέρεια!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μπουρελάκου έδειχνε να κλειδώνει τη νίκη, όταν με 9 νέους πόντους του Οικονόμου και 5 του Ντεμελή, βρέθηκε στο +17, 30-47! Ωστόσο, η παρέα του Ζιώτα δεν τα παράτησε τόσο εύκολα και με 12 πόντους του Λαδά και 4 του Καζάνα, πρόλαβε να μειώσει στους 8, 43-51, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Δαλάι Κλάμα διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με ηγέτη στην επίθεση τον Οικονόμου με ακόμη 7 πόντους, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 54-62! Κόλλησαν στην επίθεση στα τελευταία λεπτά οι Ανυπότακτοι Γαλάτες και έτσι δεν τους έφταναν οι 5 πόντοι του Μπετχαβά και οι 4 του Λαδά για την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/13 βολές, 19/48 δίποντα και 3/24 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 7/18 βολές, 20/45 δίποντα και 5/25 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 4 λάθη.

Πολυτιμότερος των Ανυπότακτων Γαλατών ο Καζάνας με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 8/13 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Δαλάι Κλάμα ο Οικονόμου με 22 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 9/17 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 23 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Ζιώτας): Ανδρικόπουλος Τζ., Ζιώτας, Μπετχαβάς 10 (2), Γαλάνης 2, Φώτου 2, Ανδρικόπουλος Τα. 2, Λαδάς 23 (1), Καζάνας 19

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 6, Σιώμος 2, Οικονόμου 22 (1), Μάγος 3 (1), Μπέης 9 (1), Ντεμελής 12 (1), Κλούτσος 2, Σωτηράκης 6 (1)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Γιάννη Οικονόμου, αλλά και η ομαδική δουλειά των Δαλάι Κλάμα!