23/09/2019
Beerokoillers 8 7 5 7 - 27 -
Lyonmen 17 20 4 15 - 56 -

Ανανεωμένοι και ωραίοι οι Lyonmen!

Έχοντας ανανεώσει κατά πολύ το ρόστερ τους, οι Lyonmen ήταν εντυπωσιακοί στην πρεμιέρα τους στο Basketaki Cup αφού επικράτησαν των ελλιπέστατων Beerokoillers με 56-27.

Τις προθέσεις τους από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο έδειξαν οι τυπικά φιλοξενούμενοι, αφού γρήγορα γρήγορα κατάφεραν να προηγηθούν με 0-11 χάρη στα καλάθια των Δημητρίου, Φραντζέσκου, Αντωνίου και Τζουβάνα. Οι γηπεδούχοι ύστερα από το time out που κάλεσαν εσπευσμένα, σκόραραν με τους Αγγουριδάκη και Παναγιωτάκη, όμως το τέλος του δεκαλέπτου τους βρήκε στο -9 (8-17).

Κακό από άποψη ποιότητας και παραγωγικότητας ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο αφού και οι δύο ομάδες σκόραραν με το… σταγονόμετρο (5-4 επιμέρους σκορ). Οι Lyonmen ωστόσο, βρέθηκαν ευνοημένοι από την κατάσταση αυτή, διατηρώντας το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (13-21).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε το νικητή. Οι «Λέοντες» με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Δημητρίου, Χατζηαράπη, Αντωνίου και Τσιάκα έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 8-19 και εκτόξευσαν την διαφορά στο +21 (20-41). Οι ελλιπείς Beerokoillers βασίστηκαν στις ατομικές ενέργειες τους Παναγιωτάκη, ωστόσο η διαφορά είχε φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη.

Τυπική διαδικασία είχε το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού αφού ο νικητής είχε κριθεί. Οι Lyonmen, δεν άφησαν το… πόδι από το γκάζι με 10 συνεχόμενους πόντους του Αποίκου διεύρυναν το προβάδισμά τους. Το τελικό σκορ ήταν 56-27 με την ομάδα του Δημητρίου να αφήνει πολλές υποσχέσεις εν όψει συνέχειας. Οι Beerokoillers σίγουρα επηρεάστηκαν από τις πολλές απουσίες και σίγουρα στο μέλλον θα μας δείξουν τι μπορεί να κάνουν.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Αντωνίου με 8 πόντους (4/4 δίποντα) και 10 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Παναγιωτάκης με 17 πόντους (6/19 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/4) βολές. Οι γηπεδούχοι είχαν 9/40 δίποντα (22,5%), 2/16 τρίποντα (12,5%) και 3/8 βολές (37,5%). Μάζεψαν 25 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/56 δίποντα (39,3%), 2/12 τρίποντα (16,7%) και 6/13 βολές (46,2%). Μάζεψαν 56 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Παπαδημητρίου 5, Παγίδας, Παναγιωτάκης 17, Μανδηλαράς, Χαμπερής, Αγγουριδάκης 5 (1), Καλαμάρας

Lyonmen (Καλαποθαράκος): Τσιάκας 6, Χατζηαράπης 11 (1), Ηλιόπουλος, Ερμίδης 2, Καραμπάτσος, Φραντζέσκος 5 (1), Νικηφόρος, Γαδ, Δημητρίου 10, Αντωνίου 8, Τζουβάνας 4, Αποίκος 10

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα οι Lyonmen και οι ποιοτικές προσθήκες που έκαναν στο ρόστερ τους.

Τι δεν μας άρεσε: Το λειψό ρόστερ των Beerokoillers.