07/02/2020
Milwaukee Sucks 18 19 17 11 - 65 -
Blazers BC 18 25 21 20 - 84 -

Ανανεωμένοι οι Blazers!

Επιστροφή στις νίκες στον τέταρτο όμιλο της Master League για τους Blazers, καθώς επικράτησαν σχετικά εύκολα των Milwaukee Sucks με 65-84 και παραμένουν σταθερά σε τροχιά play-off μετά την ολοκλήρωση της 12ης αγωνιστικής.

Οι Milwaukee Sucks ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Τσίνα, 4 του Οικονόμου και τρίποντα των Πετρόπουλου – Γκολφινόπουλου, προηγούνταν με 12-4, 3:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν γρήγορα και με 9 πόντους του Αθηναίου, 4 του Γεωργίου και τρίποντο του Καλογεροπούλου, έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 18-18!

Στην δεύτερη περίοδο οι Blazers βρήκαν αρκετές λύσεις στην επίθεση από τους Καζαντζή (8π), Τσολακίδη (6π), Αθηναίο (6π) και Γεωργίου (4π), πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 37-43. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Οικονόμου (6π)  Φωτόπουλος (5π) και Τσίνας (4π).

Με τους Καζαντζή (6π), Γεωργίου (5π) και Αθηναίο (4π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση για την ομάδα του Κοκκινάκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Blazers έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 54-64. Τους Milwaukee Sucks διατήρησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Φωτόπουλος (5π), Τσίνας (4π) και Οικονόμου (4π). Σκορ τρίτης περιόδου 54-64!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Blazers δεν έδωσαν σε κανένα σημείο στον αντίπαλο να ελπίζει για την ανατροπή και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσολακίδη με 11 πόντους, αλλά και βοήθεια του Γεωργίου με 4, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 65-84.  Για το συγκρότημα του Ροϊδόπουλου στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε οι Γκολφινόπουλος, πετυχαίνοντας 4 πόντους.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/14 βολές, 22/47 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Πήραν 29 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 7 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 15/25 βολές, 21/33 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 13 λάθη.

Πολυτιμότερος των Milwaukee Sucks ο Φωτόπουλος με 10 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 2/3 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Blazers ο Αθηναίος με 22 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 9/14 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Milwaukee Sucks (Ροϊδόπουλος): Τσίνας 14, Δρακόπουλος, Φωτόπουλος 10 (1), Πετρόπουλος 6 (2), Σαμιωτάκης, Νικολάκης 6, Γανέλης 6, Οικονόμου 13, Γκολφινόπουλος 10 (1)

Blazers (Κοκκινάκης): Χουλιαράς 2, Καζαντζής 16 (4), Τσολακίδης 20 (3), Μπερνιδάκης 1, Αθηναίος 22 (1), Μπούτος 3, Καλογερόπουλος 3 (1), Γεωργίου 17, Εμμανουηλίδης

Τι μας άρεσε: Το ωραίο και επιθετικό μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!