21/12/2023
Retro Pacers 13 25 9 18 - 65 -
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 20 9 19 20 - 68 -

Ανατρεπτική Γαλατική νίκη τετράδας!

Σε ένα σπουδαίο ντέρμπι στο κλειστό του Σπάρτακου το βράδυ της Πέμπτης οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες επικράτησαν των Retro Pacers με 65-68 για την 11η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Evolution League.

Με τρομερή επιθετική πολυφωνία και βγάζοντας πολλή ενέργεια στο παρκέ, οι Γαλάτες ξεκίνησαν ιδανικά το ματς. Το δίδυμο Καζαφέρης (7π.) - Χατζημιχάλης (6π.) κράτησε όρθιους τους Pacers στα πρώτα λεπτά. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-20.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το επιθετικό κρεσέντο του Χατζημιχάλη στο ανοιχτό γήπεδο άλλαξε τα δεδομένα του αγώνα. Με επιμέρους 25-9 η ομάδα του Χριστοδουλόπουλου κυριάρχησε και προηγήθηκε με +9. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν σε αυτό το διάστημα οι Γαλάτες, παρά την προσπάθεια των Καλλούλλη (5π.), Γαλάνη (2π.) και Καζάνα (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 38-29.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Ανδρικόπουλου και του coach Τερζή πήρε ξανά τα ηνία με συνεχόμενες τρομερές συνεργασίες από τους Λαδά και Φραντζεσκάκη (10π.). Οι Retro διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, σκοράροντας μόλις 9 πόντους και χάνοντας το υπέρ τους προβάδισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η μάχη συνεχίστηκε με το επιμέρους σκορ να γράφει 18-20 και τις δύο ομάδες να μας προσφέρουν τρομερό θέαμα. Οι Γαλάτες ήταν αυτοί που κατάφεραν να χαμογελάσουν τελευταίοι, με το δίδυμο Λαδάς (8π.) - Γαλάνης (6π.) να κάνει τη διαφορά στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, οι Retro Pacers είχαν 17/33 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 13/20 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες είχαν 19/48 δίποντα, 7/29 τρίποντα και 9/23 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Λαδάς με 14 πόντους και double-double, έχοντας 5/13 δίποντα, 0/6 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Χατζημιχάλης με 23 πόντους, έχοντας 8/13 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 7/9 βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος) : Αναγνωστόπουλος 2, Βαμβακάρης 4, Βέλλης 3 (1), Γεωργάρας 3, Καζαφέρης 22 (3), Μπουρμπόν 8 (2), Χατζημιχάλης 23.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Τερζής) : Μαντάς 9 (2), Ανδρικόπουλος 5 (1), Γαλάνης 8 (2), Δούστος 7 (1), Καζάνας 6, Καλλούλλη 7 (1), Καρατσαρέας 2, Λαδάς 14, Φραντζεσκάκης 10.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.