21/12/2023
Kill Beer 18 14 15 12 - 59 -
Peristeri Trelleborg 20 8 9 17 - 54 -

Ανάσα για την Kill Beer!

Με σημαντική νίκη ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος η Kill Beer, καθώς για την 11η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Evolution League κέρδισε την Peristeri Trelleborg με 59-54 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Άκρως θεαματικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις επιθέσεις των δύο ομάδων να πετούν φωτιές και την Trelleborg να προηγείται με 18-20, χάρη σε 5 πόντους του Σταύρου Δαλέζου, 4 του Λεβεντούρη, 4 του Βαγενά και τρίποντο του Παύλου. Ο Τσελίκης με 10 πόντους και ο Τσοκαντάς με δύο τρίποντα τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο η Kill Beer έσφιξε την άμυνά της και με τους Παντελόπουλο, Τσελίκη και Ναλαμπαντούδη να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 32-28. Για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το διάστημα από 2 πόντους είχαν οι Λεβεντούρης, Παύλου, Σταύρος Δαλέζος και Βαγενάς.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Μπυρόβιοι" είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 8 νέους πόντους του Τσελίκη και τρίποντο του Ναλμπαντούδη, έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 47-37. Τους Περιστεριώτες κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Δημήτρης Δαλέζος και Λεβεντούρης με 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 47-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Kill Beer δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Τσοκαντά, Τσελίκη, Γκούνα και Κοτσομύτη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 59-54. Για την Trelleborg στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Δρακόπουλος, Σταύρος Δαλέζος και Βαγενάς.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/14 βολές, 18/38 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/11 βολές, 19/47 δίποντα και 3/16 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 4 τάπες.

Betsson MVP της Kill Beer ο Τσελίκης με 24 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 8/12 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος της Trelleborg ο Σταύρος Δαλέζος με 13 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 6/10 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Kill Beer (Ναλμπαντούδης): Σαλονίκας, Τσελίκης 24 (2), Γκούνας 6, Κοτσομύτης 6, Ναλμπαντούδης 7 (1), Παντελόπουλος 4, Τσοκαντάς 12 (2)

Trelleborg (Τσίντζας): Δαλέζος Σ. 13, Βαγενάς 9 (1), Δρακόπουλος 11 (1), Δαλέζος Δ. 6, Τσίντζας, Μηλιώνης, Λεβεντούρης 10, Παύλου 5 (1)

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα!