26/11/2023
Tinder Bologna 11 13 11 4 - 39 -
Gallika and Piano BC 8 12 8 12 - 40 -

Ανάσα για τα Gallika and Piano!

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και συνάμα πιο συγκεντρωμένα στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας να προηγηθούν στα μέσα του δεκαλέπτου με τρεις πόντους διαφορά(6-3). Ωστόσο, η αντίδραση της ομάδας στο Στέλιου Μπούρα ήταν άμεση και με επιμέρους 8-2 έκλεισαν την περίοδο σε θέση οδηγού με σκορ 11-8. Ο Ανδρικόπουλος αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη της ομάδας του με 5 πόντους, ενώ 4 είχε ο Πιερρουτσάκος από την πλευρά των φιλοξενούμενων .

Η συνέχεια του παιχνιδιού δεν ήταν αντάξια της αγωνιστικής αξίας, αλλά και όλων  αυτών που μπορούν να βγάλουν στο παρκέ οι δύο ομάδες, καθώς σε πέντε αγωνιστικά λεπτά πέτυχαν, μόλις, ένα καλάθι έκαστος. Στο δεύτερο μισό όμως η αγωνιστική εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε άρδην, αφού η Tinder και τα Gallika & Piano ανέβασαν κατακόρυφα την ένταση στις δύο πλευρές του παρκέ, μας πρόσφεραν εξαιρετικό θέαμα με όμορφες φάσεις και τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 24–20. Ο Ανδρικόπουλος(8π) ξεδίπλωσε ένα σημαντικό μέρος του επιθετικού ταλέντου που τον χαρακτηρίζει σαν παίκτη, ενώ από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Σταθόπουλος(6π) κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι από τον αντίπαλο τους, τον οποίο κράτησαν κάτω από τους 10 πόντους και με τον Καραμαλίγκα να συνδέεται δις φορές έξω απ’ τη γραμμή των 675, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα εφτά πόντων με σκορ 35–28.

Στο φίνις του παιχνιδιού τα εκπληκτικά Gallika & Piano με πρωταγωνιστή τον Σταθόπουλο έφεραν τον αγώνα τούμπα, καθώς με έξι αναπάντητούς πόντους κατάφεραν επιστρέψουν από το 33–39 και να πάρουν μια τεράστια νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 39-40.

Betsson MVP ο Κωνσταντίνος Σταθόπουλος με 13 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Κοκοτσάκης  είχε 2 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 18/55 δίποντα, 0/14 τρίποντα, 4/15 βολές, 43 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 14 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 8/29 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 2/4 βολές, 48 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 19 λάθη .

Tinder Bologna(Μπούρας): Ανδρικόπουλος 13, Αραμπατζόγλου 5, Καραμαλίγκας 11, Κοκοτσάκης 2, Κοντομίχος, Μπούρας 3, Παπαπαύλου 3, Πέτσας 2.

Gallika & Piano(Καβαλιεράτος): Καβαλιεράτος 5, Πουμουτζέλης 2, Παπαυφαντής 10, Πιερρουτσάκος 10, Σταθόπουλος 13, Σάρδης.

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των νικητών στις τελευταίες στιγμές του παιχνιδιού!