19/02/2020
Baca Juniors BC 12 4 14 11 - 41 -
Rep-Eat 12 10 10 12 - 44 -

«Ανάσα» για τη RepEat!

Ο Παναγιώτης Μαμάκος μπορεί να άργησε λίγο να εμφανιστεί στο γήπεδο (παρακολουθούσε τη στέψη της αγαπημένης του ομάδας, στην Κρήτη), όμως πήρε πάνω του την κατάσταση και οδήγησε τους άλλους «κιτρινόμαυρους» της καρδιά του στην έκτη τους νίκη στον πρώτο όμιλο της Development League (6-8), κόντρα στην ερυθρόλευκη Baca Juniors, που το πάλεψε μέχρι τέλους παρόλο που είχε πολλές ελλείψεις και έμεινε στην ουρά με το 2-12.

Ο ρυθμός του ματς ήταν καλός από το ξεκίνημα και οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία του Δημητρούλια και τα καλάθια από Γεωργακόπουλο, Λαζαράκη, Δασκαλόπουλο, παίρνοντας αρχικά το προβάδισμα, όμως σιγά σιγά η «Ριπίτ» ανέβηκε και οι Καπακτσής, Κασιμάτης, Λατάνης ισοφάρισαν στο 12-12 του δεκαλέπτου.

Ο Πάρης Δασκαλόπουλος ήταν ο μόνος που σκόραρε στη δεύτερη περίοδο για την Μπάκα (προσωπικό ρεκόρ πόντων πιθανότατα, με 12 συνολικά) και αυτό το… πλήρωσαν οι γηπεδούχοι, αφού οι Καπακτσής, Μαμάκος και Κασιμάτης βρήκαν ευκαιρία και χώρους και πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ 16-22 για τους «κιτρινόμαυρους».

Η επιστροφή του Δημητρούλια στο σκοράρισμα και οι καλές επιλογές από Αρβανίτη, Λαζαράκη, Δασκαλόπουλο, Γεωργακόπουλο, έφεραν τους Juniors και πάλι κοντά στο τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας από πλευράς RepEat τον Καντεράκη να πετυχαίνει το τριποντάκι του και τον Μαμάκο να μη χάνει μονομαχία κάτω από τα καλάθια, για το 30-32 του 30ου λεπτού.

Το πρώτο τρίποντο του Κατσιάδα με την ερυθρόλευκη φανέλα (στο Basketaki) και τα δίποντα από Δασκαλόπουλο, Κασφίκη, Γεωργακόπουλο κράτησαν την Μπάκα στο ματς μέχρι το τέλος, στο οποίο όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και οι Λατάνης, Τριανταφυλλίδης έκαναν τα βασικά, τη στιγμή που ο Μαμάκος έβαλε μέχρι και τρίποντο, διαμορφώνοντας το 41-44 που έδωσε άλλη μία «κιτρινόμαυρη» νίκη σε ένα «καυτό» Σαββατοκύριακο.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Παναγιώτης Μαμάκος με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 μπλοκ, ενώ από την Μπάκα ξεχώρισε ο Σταύρος Δημητρούλιας με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 1 ασίστ.

Συνολικά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 16/44 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 3/4 βολές, 39 ριμπάουντ (6-33), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «κιτρινόμαυρους» να τελειώνουν το ματς με 13/53 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 12/23 βολές, 52 ριμπάουντ (21-31), 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Baca Juniors (Κασφίκης): Δασκαλόπουλος 12, Δημητρούλιας 10, Γεωργακόπουλος 6, Αρβανίτης 4, Λαζαράκης 4, Κατσιάδας 3, Κασφίκης 2, Σιαχάμης (4 ασίστ)

RepEat (Κασιμάτης): Μαμάκος 16, Καπακτσής 9, Λατάνης 9, Κασιμάτης 4, Τριανταφυλλίδης 3, Καντεράκης 3, Χαραλαμπίδης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Οι μονομαχίες στις ρακέτες, με τους Μαμάκο, Δημητρούλια και Δασκαλόπουλο να κάνουν τη διαφορά και να βγαίνει νικητής ο «κιτρινόμαυρος».