11/02/2024
Colombians BC 15 10 7 11 - 43 -
Bonobo BC 10 8 14 16 - 48 -

Aνάσα παραμονής!

Οι ομάδες μπήκαν με διάθεση στο πρώτο δεκάλεπτο, έβγαλαν ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με τους πιο εύστοχους Colombians να έχουν το πάνω χέρι με 15 – 10. Ο Τακίδης με 9 πόντους ήταν το πρώτο βιολιά στην επίθεση για τους γηπεδούχους, ενώ για τους Bonobo κορυφαίος ο Πετρόπουλος με 7 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό και στην δεύτερη περίοδο, με τις ομάδες όμως να μην βρίσκουν εύκολα στόχο και τους γηπεδούχους που στέκονταν καλύτερα να ανεβάζουν την διαφορά στο + 7 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Τακίδης με 6 πόντους ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής για τους Μπλε, ενώ για τους Bonobo που ανέβασαν την απόδοσή τους μετά το πεντάλεπτο, ξεχώρισαν Αραβαντινός και Μπάμπαλης που πέτυχαν από 3 πόντους έκαστος, για το 25-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να πάρουν τον έλεγχο, καθώς με σφιχτή άμυνα και τους Αλφαντή(5) και Μπάμπαλη(4) να κουβαλούν την επίθεση, κατάφεραν να φέρουν το ματς στην απόλυτη ισορροπία(32-32). Το σύνολο του Κιούκη που πλήρωσε κυρίως την επιθετική δυστοκία, έβαλε μόλις ένα τρίποντο με τον Τακίδη και βολές με Κιούκη και Γεωργακόπουλο.

Οι Bonobo πήραν κεφάλι στο σκορ στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με Αλφαντή, Πετρόπουλο και Μπάμπαλη να βάζουν από ένα καλάθι, για να απαντήσουν αμέσως οι Κολομβιανοί με 7 πόντους του Τακίδη και καλάθια από Γεωργακόπουλο – Καλαντζάκη, για το 43 – 39. Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι δύο χειρός Μπάμπαλη που πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους, ξαναπήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης και χωρίς να δεχτούν κανέναν πόντο, έφτασαν στην επικράτηση με 43 – 48.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Λάμπρος Αλφαντής με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Τακίδης με 23 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Οι Colombians είχαν 13/31 δίποντα, 2/24 τρίποντα, 11/19 βολές, κατέβασαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Οι Bonobo είχαν 14/55 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 14/31 βολές, κατέβασαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Colombians (Κιούκης): Γεωργακόπουλος 10(7ρ.), Διαμαντόπουλος 2, Ζώτος 2, Καλαβρουζιώτης 2, Καλαντζάκης 2, Κιούκης 2, Κυριακόπουλος, Ρετουνιώτης, Τακίδης 23(6ρ.).

Bonobo(Φουραδούλας): Αλφαντής 12(10ρ.), Αραβαντινός 7(16ρ.), Λάγιος, Λεκάντης 2, Μπάμπαλης 14(7ρ.), Μπίτσικας, Παυλόπουλος 2, Πετρόπουλος 11(7ρ.), Σιαμάνης, Φουραδούλας.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια και η ένταση που έβγαλαν στο παιχνίδι τους οι δυο ομάδες.