16/02/2022
Think Digital - - - - - 45 -
Μπεκρίμ Team - - - - - 58 -

Ανάσα πριν τα playoffs για τη Μπεκριμ

Την 2η στην κατάταξη Think Digital Group κατάφερε να κερδίσει η Μπεκρίμ Team παίρνοντας την ψυχολογία που χρειάζεται εν όψει των playoff. 45-58 ήταν το τελικό σκορ, με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται τις σημαντικότατες απουσίες της TDG και να κερδίζουν!

Στην πρώτη περίοδο, οι 2 ομάδες μπήκαν νωθρά στο παιχνίδι και δεν έτρεξαν ιδιαίτερα το παρκέ. Κάπως έτσι, η Mpekrim Team όντας πιο εύστοχη πήρε προβάδισμα 5 πόντων (6-11). Ο Προδρομίδης με 6 πόντους διακρίθηκε για την ομάδα του, ενώ για την Think Digital Group το σκοράρισμα μοιράστηκε ανάμεσα στους παίκτες της.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Mpekrim Team πάτησε γκάζι και, εκμεταλλευόμενη την αστοχία των παικτών της TDG, οδηγήθηκε στο ημίχρονο με double-score (14-28). Ο Φράγκος με 9 πόντους για την Mpekrim και ο Βαρελάς με 4 για την TDG ξεχώρισαν για τις ομάδες τους στο διάστημα αυτό.

Στην τρίτη περίοδο, το ξέσπασμα του Βαρελά που σημείωσε τους 12 από τους 14 πόντους της ομάδας του, επέτρεψε στην Think Digital να μειώσει τη διαφορά στους 10 (28-38). Στο διάστημα αυτό, το σκορ μοιράστηκε ανάμεσα στους παίκτες της Mpekrim Team.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Think Digital επιχείρησε τη μεγάλη ανατροπή, ωστόσο η Mpekrim Team δεν άφησε περιθώρια να συμβεί κάτι τέτοιο και πανηγύρισε τη νίκη με το τελικό σκορ 45-58. Ο Νικολόπουλος με 6 πόντους ξεχώρισε για την ομάδα της Mpekrim Team, ενώ το δίδυμο Καπερώνη- Βαρελά ξεχώρισε για την Think Digital, σημειώνοντας 9 και 7 πόντους αντίστοιχα.

Mvp του αγώνα ήταν ο Λεωνίδας Προδρομίδης με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ (4-6), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 23:09 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λάμπρος Βαρελάς με 25 πόντους και 14 ριμπάουντ (4-10) σε 32:47 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η TDG είχε 20/59 σουτ (33,9%), 2/7 τρίποντα (28,6%), 3/11 βολές (27,3%), 35 ριμπάουντ (7-28), 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 14 λάθη. Η Μπεκρίμ Team είχε 22/62 σουτ (35,5%), 5/20 τρίποντα (25%), 9/13 βολές (69,2%), 41 ριμπάουντ (10-31), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα και 13 λάθη.

Think Digital Group(Καπερώνης): Καπερώνης 9, Σπυρόπουλος 2, Σταγκίδης 6, Κανούτος, Μαρίνης 3, Βαρελάς 25 (14 ριμπ), Καραμπάλης.

Μπεκρίμ Team(Παπαγεωργίου): Προδρομίδης 11 (10 ριμπ), Κατσαμπίρης 4, Νικολόπουλος 6, Τσερκέζης 9, Γεωργίου 8 (7 ριμπ), Παπαγεωργίου 3, Γιαννάτος 3, Φράγκος 14, Παϊρής (9 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η πολύ καλή απόδοση του Προδρομίδη και η συγκινητική προσπάθεια του Βαρελά!