08/12/2023
Hurricanes 16 12 18 15 - 61 -
Gunners 11 15 10 15 - 51 -

Νίκη - ανάσα για τους Hurricanes!

Μια σημαντική νίκη που θα τους δώσει ψυχολογία σχετικά με τη μάχη της παραμονής πραγματοποίησαν οι Hurricanes καθώς επικράτησαν των Gunners στο κλειστό του Περιστερίου.

Έχοντας πλάνο στο παιχνίδι τους και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Σακελλαρίου, Ιωαννίδη και Μεντή, οι Hurricanes προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 16-11 και έδειξαν ότι θα παλέψουν για τη νίκη. Οι Gunners πήραν σκορ από τους Πάνια και Παπαδόπουλο, όμως έπρεπε να δώσουν ιδιαίτερη σημασία στην άμυνα.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασαν την απόδοσή τους και με καλάθια των Ακουμιανάκη και Λεβέντη κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, στα τελευταία λεπτά έβγαλαν σημάδια αντίδρασης και προηγήθηκαν ξανά με 28-26. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Hurricanes θύμισαν κατά πολύ την ομάδα του πρώτου δεκαλέπτου. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 18-10, "έχτισαν" διψήφια διαφορά και έγιναν ταυτόχρονα το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Η ομάδα του Παναγόπουλου παρουσίασε πολλά νεκρά διαστήματα στο παιχνίδι της και βρέθηκε σε δυσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι με τους Ιωαννίδη και Ρούπα διατήρησαν σχετικά εύκολα την διαφορά σε διψήφια επίπεδα και έφτασαν σε μια σημαντική νίκη που θα τους δώσει ψυχολογία εν όψει της απαιτητικής συνέχειας. Οι επιθετικές εμπνεύσεις του Πάνια δεν ήταν αρκετές για τους Hurricanes που παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών και επέστρεψαν στα αρνητικά αποτελέσματα ύστερα από τρεις συνεχόμενες νίκες.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ιωαννίδης με 26 πόντους (10/15 δίποντα, 2/7 τρίποντα). Οι γηπεδούχοι είχαν 21/39 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 17 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/43 δίποντα, 3/24 τρίποντα και 8/17 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 9 ασίστ.

Hurricanes (Περσίτσας): Βασιλειάδης, Μακρής 2, Σακελλαρίου 5 (1), Ιωαννίδης 26 (2), Βλάχος 3 (1), Κασσελάκης, Περσίτσας 2, Λατίφης 6, Ρούπας 7, Ρούσσος, Μεντής 10

Gunners (Παναγόπουλος): Πάνιας 10 (3), Καλογιαννίδης 1, Καραμπέτσος 6, Παπαδόπουλος 11, Λεβέντης 11, Ακουμιανάκης 11, Φιφής 1

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς και η συνολική εικόνα των Hurricanes.