07/11/2023
Brazzerzz Beachterzz 21 7 15 4 - 47 -
New York Fix 20 10 13 19 - 62 -

Ανάσα για τους New York Fix!

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι αναμετρήθηκαν το βράδυ της Τρίτης οι Brazzerzz Beachterzz με τους New York Fix, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν σπουδαίο διπλό με 47-62, κάνοντας την δεύτερη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Master league.

Τo ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους, που μπήκαν με όρεξη στο παρκέ για γρήγορο μπάσκετ. Στην ζώνη του λυκόφωτος βρισκόταν ο Ηλίας Ζώτος καθώς σκόραρε 14 πόντους με 4 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Άμεση απάντηση είχαν οι Fix με τον Καρακούση να σημειώνει 7 πόντους, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 21-20.

Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να επικεντρώνονται στις άμυνες τους και μην βρίσκουν εύκολα καλάθια. Σκορ ημιχρόνου στο 28-30.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ χωρίς κάποια να μπορεί να πάρει διαφορά. Για τους γηπεδούχους βοήθησε επιθετικά ο Πολυχρονόπουλος με 5 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Αγρέβης και ο Ψαριανός με 4 και 5 πόντους αντίστοιχα έφεραν το παιχνίδι στο 43-43 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η μόνη ομάδα που εμφανίστηκε στο παρκέ ήταν οι Fix και με το επιμέρους τους 4-19 κατάφεραν να φύγουν με σπουδαίο διπλό από τον Άγιο Νικόλαο με 47-62.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Αγρέβης με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Πολυχρονόπουλος με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 8/14 βολές, 12/37 δίποντα και 5/24 τρίποντα, μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 3 κλεψίματα και 8 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 8/14 βολές, 18/38 δίποντα και 6/31 τρίποντα, μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 8 λάθη.

Brazzerzz Beachterzz : Βγενόπουλος, Δημητριάδης 7, Δριβάκος 6, Ζώτος 17 (4), Μαργαρίτης, Πίλτσης 5, Πιστεύος 3 (1), Πολυχρονόπουλος 9

New York Fix : Αγρέβης 15, Καλπακίδης, Καρακούσης 13 (1), Κοκολάκης, Κολέτσος, Κουράσης 6 (2), Κούρος 2, Παύλου 5 (1), Χαμπεσής, Χατζής 7 (1), Ψαριανός 14 (1)

Τι μας άρεσε: Ο ρυθμός του παιχνιδιού!