26/11/2023
Brooklyn Nerds 19 18 9 10 - 56 -
Ellinoroston Celtics 9 8 10 6 - 33 -

Αναθάρρησαν ψυχολογικά και βαθμολογικά οι Brooklyn Nerds !

Το απόγευμα της Κυριακής στο Athens Sports Hall οι Brooklyn Nerds επέστρεψαν στο δρόμο των επιτυχιών, επικρατώντας των Ellinoroston Celtics με το εμφατικό 56-33. Η ομάδα του Κοντορουχά πραγματοποίησε ίσως το καλύτερό της πρώτο ημίχρονο και απλοποίησε από νωρίς την υπόθεση νίκη, αλλά ας δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Με Ζαμπούρα (6π.) και Κόσσυβα (6π.) να μπαίνουν ζεστοί στο ματς και τους Πατσιμά (3π.), Παπαναστασίου (2π.) και Φορτσάτο (2π.) να τους ακολουθούν, οι Nerds έχτισαν γρήγορα διψήφια διαφορά, ενώ την ίδια ώρα οι Celtics κινήθηκαν σε πολύ ρηχά νερά, παρά την προσπάθεια των Μαλτέζου (3π.), Γουρνέλου (2π.), Νάστου (2π.) και Παπαιάκου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο. Με επιμέρους 18-8 και το δίδυμο Ζαμπούρας (9π.) - Φορτσάτος (6π.) να τραβάει το κουπί της επίθεσης, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς, ρίχνοντας πρόωρα τίτλους τέλους στο ματς. Στην αντίπερα όχθη, οι Celtics συνέχισαν να προβληματίζουν με την εικόνα τους, μένοντας πολύ χαμηλά στο επιθετικό σκέλος και αδυνατώντας να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους. Σκορ ημιχρόνου, 37-17.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, με τον Φυλακτό (8π.) να κάνει τη διαφορά, όντας αρκετά εύστοχος πίσω από τα 6,75μ. Οι Nerds, παρότι διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, παρέμειναν μπροστά με διαφορά ασφαλείας και δεν έχασαν την ψυχραιμία τους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 46-27.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο με τους Brooklyn Nerds διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα, χωρίς ωστόσο να ενθουσιάζουν με την εικόνα τους. Μόλις 6 πόντους μέτρησαν στο φινάλε οι Πράσινοι που γνώρισαν νέα βαριά ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Brooklyn Nerds είχαν 22/61 δίποντα, 2/10 τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψαν 60 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Ellinoroston Celtics είχαν 9/37 δίποντα, 3/18 τρίποντα και 6/15 βολές. Μάζεψαν 23 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Ζάμπουρας με 24 πόντους και double-double, έχοντας 9/15 δίποντα, ¼ τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 7 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Νάστος με 3 πόντους, έχοντας ¼ δίποντα, 0/1 τρίποντο και ½ βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Brooklyn Nerds (Κοντορουχάς) : Γιαννουλάκης, Ζαμάνης 4, Ζάμπουρας 24 (1), Κοντουρουχάς 3 (1), Κόσσυβας 6, Λιατόπουλος, Παπαναστασίου 4, Πατσιμάς 7, Φορτσάτος 6, Χατζητούρνος 2.

Ellinoroston Celtics (Κοσκίνας) : Γουρνέλος 2, Μαλτέζος 8, Νάστος 3, Νικολαίδης, Παπαιάκος 6, Φυλακτός 14 (3).

Τι δε μας άρεσε : Ο σοβαρός τραυματισμός του Νικολαίδη.