08/01/2020
Peristeri Trelleborg 13 11 14 26 - 64 -
Pourangers BC 16 16 16 12 - 60 -

Ανατρεπτική Trelleborg!

Παρά το γεγονός ότι ήταν πίσω στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, η Peristeri Trelleborg με… αντεπίθεση διαρκείας και κατάθεση ψυχής, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει των Pourangers στο κλειστό του Κολωνού με 64-60 για την Development League.

Οι Pourangers ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, αφού με πρωταγωνιστές τους Μπούτζη, Σταυρόπουλο και Ρουμελιώτη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 13-16. Οι «Περιστεριώτες» άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό από τα μέσα του δεκαλέπτου και έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στα καλάθια των Παύλου και Τύρου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές τους Γεωργιόπουλο, Σταυρόπουλο και Γαλάτη, διεύρυναν το προβάδισμά τους και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη (24-32). Για τους γηπεδούχους οι Δρακόπουλος και Παύλου ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους.

Με καλάθια των Σταυρόπουλυο και Παντελεάκη οι Pourangers εκτόξευσαν την διαφορά στο +15 (24-39) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν σημάδια αντίδρασης με τον Τύρο και τον Δρακόπουλο (38-42), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με τον Παντελεάκη έστειλαν την διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα, διαμορφώνοντας το υπέρ τους 38-48 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα πάρουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, αφού 5’ πριν το τέλος το σκορ ήταν 46-58. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με πίεση σε όλο το γήπεδο και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Παύλου, Τύρο και Δρακόπουλο, οι «Περιστεριώτες» έτρεξαν ένα σερί 18-2 και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 64-60. Οι Pourangers έφτασαν πιο κοντά από ποτέ στην πρώτη τους, όμως στα τελευταία λεπτά ξέμειναν από δυνάμεις.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Τύρος με 23 πόντους (9/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/8 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταυρόπουλος με double double και 16 πόντους (5/14 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 21/44 δίποντα (47,7%), 4/20 τρίποντα (20%) και 10/26 βολές (38,5%). Μάζεψαν 33 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 23/47 δίποντα (48,9%), 4/17 τρίποντα (23,5%) και 2/6 βολές (33,3%). Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς 2, Τάτσης 3, Σταυρόπουλος, Τύρος 23 (1), Παύλου 16, Τσίντζας 2, Δρακόπουλος 18 (3)

Pourangers (Γεωργιόπουλος): Γαλάτης 16 (1), Σταυρόπουλος 16 (2), Ρουμελιώτης 5, Γεωργιόπουλος 5, Στρατόπουλος 2, Μπούτζης 7 (1) Παντελεάκης 10

Τι μας άρεσε: Η τρομερή ανατροπή της Trelleborg στα τελευταία λεπτά.

Τι δεν μας άρεσε: Το black out των Pourangers στην τέταρτη περίοδο.