Basket Case 11 10 13 19 - 53 -
Frigo Driver 14 12 4 12 - 42 -

Ανατρεπτική Basket Case!

Για την πέμπτη αγωνιστική της Development2 League η Basket Case φιλοξένησε τους Frigo Driver στο Basketaki Arena.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Ο Καλοκαιρινός ήταν αυτός που ξεχώρισε για τους γηπεδούχους, ενώ οι Μιχαλακάκος και Λουκατάρης έκαναν την διαφορά για τους Frigo Driver που προηγήθηκαν με 11-14.

Ίδιο ήταν το σκηνικό της αναμέτρησης στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Μιχαλακάκο να τραβσει το... κουπί στην επίθεση των Frigo Driver. Οι γηπεδούχοι είδαν τους Χέλμη, Νινιό και Κολιάκο να έρχονται από τον πάγκο και να σημειώνουν αρκετά καλάθια, όμως το μαρκάρισμα του Μιχαλακάκου παρέμενε άλυτος γρίφος. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους φιλοξενούμενους στο +5 (21-26).

Τα... πάνω κάτω έφεραν στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, καθώς με εκπληκτική άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση έτρεξαν επιμέρους σκορ 13-4 και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (34-30). Οι "μπλε" δεν θύμισαν σε καμία περίπτωση την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου και είδαν το +5 να μετατρέπεται σε -4 ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών.

Με την ψυχολογία ανεβασμένη στα ύψη και τους Χέλμη, Μπογιατζή και Καλοκαιρινό να σκοράρουν όταν η μπάλα ζύγιζε πολλούς τόνους, η Basket Case ολοκλήρωσε την ανατροπή και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη. Οι φιλοξενούμενοι που πήραν σκορ κυρίως από τους ψηλούς τους (Μαθιός - Λουκατάρης), δεν κατάφεραν να επιστρέψουν και μοιραία γνώρισαν την τρίτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Betsson Mvp αναδείχθηκε ο Καλοκαιρινός με 10 πόντους (3/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν είχαν 12/41 δίποντα, 6/35 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/42 δίποντα, 2/20 τρίποντα και 10/28 βολές. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ και έδωσαν 4 ασίστ.

Basket Case (Χέλμης): Καλοκαιρινός 10 (1), Γ. Κολιάκος, Κ. Κολιάκος 12 (1), Μπογιατζής 14 (3), Νινιός 3 (1), Σαρακηνός 6, Χέλμης 8, Ψαρράκης

Frigo Driver (Παπαδάκης): Καπετανάκης, Κόκκαλης 2, Λουκατάρης 11, Μαθιός 9, Μιχαλακάκος 20 (2), Παπαδάκης, Ροδάκης.

Τι μας άρεσε: Το τρομερό δεύτερο ημίχρονο των νικητών.