05/10/2022
Μία + Μία 17 6 14 18 10 65 -
Los Lampriniers 8 14 19 14 6 61 -

Ανατρεπτική Μία συν μία!

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall η Μία συν μία υποδέχθηκε τους Los Lampriniers για την δεύτερη αγωνιστική του 4ου ομίλου της Development League. Σε ένα δραματικό 45λεπτο που τα είχε όλα η ομάδα του Ντελαλή επικράτησε στις λεπτομέρειες με 65-61, φτάνοντας τις δύο νίκες σε ισάριθμα ματς. Λύγισαν στην παράταση οι Los Lampriniers που προηγήθηκαν δις με διψήφια διαφορά και κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση με μυθικό τρίποντο του Βασίλη Ευγενεία. Betsson mvp ο ασταμάτητος Γιάννης Μαυράκης με 23 πόντους και 23 ριμπάουντ. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εμφανώς ανώτεροι στις δύο πλευρές του παρκέ παρουσιάστηκαν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Με τους Τριπο-Ντελαλή (6π. με 2 τρ.), Μαυράκη (6π.) και Κολυπέρα (5π.) να ηγούνται της επίθεσης, η Μία συν μία μπήκε σε θέση οδηγού από νωρίς. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Lampriniers στο ξεκίνημα, αλλά χάρη στην επιθετική τους πολυφωνία παρέμειναν σε λογική απόσταση από τους αντιπάλους τους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-8.

Εναλλαγή δεδομένων και σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, καθώς οι Los Lampriniers παρουσιάστηκαν σαφώς βελτιωμένοι. Με τον Ευγενεία να ξεχωρίζει, τον Σκούρτα να βάζει μεγάλο τρίποντο ισοφάρισης και τους Γκαραγκάνη (2π.) , Γρύλλη (2π.) και Γκόλια (2π.) να προσφέρουν πολύτιμες βοήθειες, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και ψαλίδισαν τη διαφορά. Το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα διένυσαν οι γηπεδούχοι που σκόραραν μόλις 6 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 23-22.

Στην επανάληψη το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις επιθέσεις των δύο ομάδων να βρίσκουν ρυθμό για τα καλά. Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι Los Lampriniers χάρη στον αεικίνητο Μιχάλη Γκαραγκάνη που προσέθεσε ακόμη 8 πόντους με ένα τρίποντο στην συλλογή του. Η πολυφωνία των γηπεδούχων ήταν επίσης αξιοσημείωτη με 6 παίκτες να βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-41.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι Los Lampriniers έδειξαν ικανοί να τελειώσουν πρόωρα το ματς, όταν και προηγήθηκαν με +10 χάρη στα τρίποντα των Γκόλια και Γκαραγκάνη. Η Μία συν μία έβγαλε άμεσα αντίδραση, στοχεύοντας με επιμονή στο low post παιχνίδι του ασταμάτητου Γιάννη Μαυράκη (11π.). Στο τελευταίο λεπτό ο Τριπο - Ντελαλής φάνηκε να σφραγίζει τη νίκη της Μια συν μία, που πέρασε μπροστά με 55-52. Λίγα πριν την εκπνοή όμως, η εσκεμμένα χαμένη βολή του Γκαραγκάνη έφερε το επιθετικό ριμπάουντ του Βασίλη Ευγενεία, ο οποίος με κρύο αίμα πίσω από τα 6,75μ έστειλε το ματς στην παράταση μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τον πάγκο και την εξέδρα των Los. Σκορ 4ου δεκαλέπτου, 55-55.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Μία συν μία φάνηκε ψυχραιμότερη. Με τον Κολυπέρα (5π.) να είναι ηγετικός στα τελευταία λεπτά και τον Μαυράκη (2π.) να φτάνει τους 23 πόντους, οι γηπεδούχοι έκαμψαν την αντίσταση των Los Lampriniers που ήταν άστοχοι στο κρίσιμο σημείο.

Στο τέλος του αγώνα, η Μία συν μία είχε 18/46 δίποντα, 4/18 τρίποντα και 17/39 βολές. Μάζεψε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 11 φορές, ενώ είχε 17 λάθη και 7 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Los Lampriniers είχαν 17/51 δίποντα, 7/28 τρίποντα και 6/25 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μαυράκης με 23 πόντους και double-double, έχοντας 10/16 δίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 23 ριμπάουντ, ενώ είχε 5 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 41 λεπτά συμμετοχής, συγκεντρώνοντας 44 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Από τους Los Lampriniers ξεχώρισε ο Βασίλης Ευγενείας με 15 πόντους και double-double, έχοντας 6/20 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Μία συν μία (Ντελαλής) : Πανταζής 6, Βογιατζής 5 (1), Κολυπέρας 13 (8ρ., 5 ασί.), Σπανίδης 2 (6ρ.), Τζοτζόκος, Μαυράκης 23 (23ρ., 5 μπλοκ), Καραμεσούτης, Ντελαλής 10 (3 τρ.), Ψύλλας 6 (6ρ.).

Los Lampriniers (Ρίζος) : Σκούρτας 3 (1), Γκαραγκάνης 15 (7ρ., 2 τρ.), Ρίζος 4, Ευγενείας 15 (11ρ., 4 ασί., 1 τρ.), Θωμόπουλος 1 (9ρ.), Γρύλλης 4 (4ρ., 4 ασί.), Βαμβακάς 5 (1), Γκόλιας 9 (10ρ., 2 τρ.), Βασιλάκης 2, Αντωνόπουλος 3 (4ρ.).

Τι μας άρεσε : Το τρομερό φινάλε της κανονικής διάρκειας.